Trots op wat we bereikt hebben trots op wat we zijnOudorpers in West Friesland. Stichting' hoort daarbij, denk ik. Want annexatie door Alkmaar in 1972, sluit dat uit dat wij een eigen vereniging hebben voor dit soort zaken? Ik dacht het dus niet hè. Oudorp telt, ik weet niet hoeveel, rijksmonumenten! En gelukkig trof ik al snel heel veel kompanen (in wat voor vorm dan ook) die de schouders onder dit project wilden zetten. Wat me echter wel eens stoort aan de Gemeente Alkmaar is dat zij hun geschiedkundige rol nog wel eens opblazen. Spreekt men daar in officiële documenten over onze verre voorouders, van Westfriese plunderaars; er was toch echt sprake van een oorlog tussen een gebied dat zeer gehecht was aan zijn zelfstandigheid West-Friesland, en Holland dat zijn kans schoon zag om belasting te heffen. En dat de Spanjaarden in 1573 werden verdreven had meer te maken met soldij die niet meer werd betaald dan met heldhaftig Alkmaars verzet. Maar ja, belegeringen lenen zich bij uitstek voor propaganda en de verbeelding is met de geschiedenis aan de haal gegaan. Zo wordt in het pas verschenen boek over beroemde belegeringen in de wereldgeschiedenis 'Belaagd en belegerd' de stad Leiden wel genoemd, maar is Alkmaar in geen velden of wegen te bekennen. Om over de fictie van 750 jaar stadsrechten nog maar te zwijgen. Schrijvende voort begint zo mijn trots voor West-Friesland weer toe te nemen. In West Friesland zelf is daar natuurlijk al een kleine eeuw het Westfries Genootschap, die de geschiedenis, dialect en cultuur bewaakt. Maar ook landelijk begint dit meer aandacht te krijgen. Ronald Giphart heeft het afgelopen jaar in de Volkskrant al eens een column gewijd aan de schoonheid van de Westfriese Dijk. En het Historisch Nieuwsblad van maart 2012 ging in op de grootste prestatie van Fioris V. Verder vind ik het jammer dat het project van de Stichting Historisch Oudorp dat zich richtte op het (laten) ontwerpen van een vlag niet echt van de grond is gekomen. Want ja, de vlag van Alkmaar die wappert in Oudorp, het is vragen om rebellie. Maar goed, wie weet komt het er nog eens van. Maar laten we de dingen tellen die we hebben en niet wat we missen. Toen ik in de Ouderraad zat van de Regenboog en de dwangburchten opnoemde keek men nog erg waterig. Het zei de toehoorders niets. Nu zijn de basisscholen in Oudorp met de dwangburchten als project bezig geweest. U leest hierover in deze Kroniek. De restanten van opgravingen waren in gedurende de maand april jl. te zien in de plaatselijke bibliotheek. De huidige Ambachtsvrouw van Oudorp, mevrouw Charlene de Carvalho-Heineken is beschermvrouwe geworden, zodat we geen subsidie nodig hebben van de Gemeente Alkmaar. Er zijn druk bezochte foto-avonden. Maar niet alleen financiën zijn van belang voor de continuïteit. In de eerste plaats zijn daar mensen voor nodig en met Martin van Hooff vonden we een opvolger als voorzitter waar ik alle vertrouwen in heb. Ik wens hem vanaf deze plek dan ook alle succes toe. Want door mijn werk in Den Haag is het niet langer mogelijk de redactie van de Kroniek op me te nemen en de Stichting aan te sturen. Trots op wat we bereikt hebben, trots op wat we zijn. Oudorpers in West Friesland. Peter Groot Het Historisch Nieuwsblad van maart 2012 ging in op de grootste prestatie van Fioris V. Kroniek van Oudorp juni 2012 7 SiichliriB 1 HiitnriujhT Oudorp Jil FRIESLAND Abdij 'Ëgtïii; Huklerclöl Grrswnli Graafschap Holland Graafschap Zeeland West-Friesland West-Friese Omringdijk Historisch' Oudorp Fioris V Gijsbrecht Herman van Gerard van Jan van vanAmstel Woerden Velsen Cuyk GRAAFSCHAP VLAANDEREN Dwangburchten i in West-Friesland 1, Medemblik 2, Wijdenes 3, Torenburg 4, Middelburg 5, Nieuwenburg 6, Nuwendoorn OVERST1CHT GRAAFSCHAP KLEEF GRAAFSCHAP BRABANT STICHT UTRECHT Urtr^hï GRAAFSCHAP GELRE

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 7