I Een markgraaf, eveneens een adellijke titel, was een legeraanvoerder van een grensgebied. Een andere militaire bestuursfunctie had de burggraaf, ook van adel. Een burggraaf was bevelhebber over een garnizoen. In de hiërarchie bevond de burggraaf zich tussen baron en graaf in. Verder waren er in die tijd dijkgraven, vergelijkbaar met de functie van burgemeester in onze tijd en pluimgraven, eveneens hoge ambtelijke functie. Een pluimgraaf hield toezicht op het gevogelte van een vorst. Na de pauze was het onderwerp dwangburcht de Middelburg. Tenslotte trok Reus de lijn door naar onze geschiedenis en deze tijd. Oudorp was lange tijd een Ambachtsheerlijkheid, met aan het hoofd een Ambachtsheer. Deze functie met allerhande (voor) rechten was tot in onze tijd in handen van de bekende familie Heineken. Na het overlijden van Freddy Heineken werd de titel weliswaar opgeheven, maar ging toch symbolisch over naar de dochter van de heer Heineken, mevrouw Charlene de Carvalho-Heineken. Zie voor verdere gegevens elders in deze Kroniek 'De ambachtsvrouw van Oudorp') Workshop genealogie In de historische maand in Oudorp stond niet alleen de historie van streek of dorp centraal. Ook de persoonlijke geschiedenis van de eigen familie kreeg ruimschoots aandacht, in een korte cursus genealogie. Archivaris Harry de Raad van het Regionaal Archief behandelde manieren om de zoektocht naar de eigen stamboom te starten. In de workshop die zo'n 20 belangstellenden trok, werden de deelnemers vertrouwd gemaakt met de bronnen die zij kunnen raadplegen en ook hoe die bronnen zijn te gebruiken in het onderzoek naar de eigen herkomst: wie zijn mijn voorouders, van wie stam ik af, waar hebben zij gewoond en wat voor werk deden ze? Veel van de informatie is te vinden op internet. Het belangrijkste adres hier is Genlias. De website die op de vragen naar uw stamboom ingaat is www.genlias.nl Maar er zijn veel meer (e-mail) adressen, van archieven, musea, beeldbanken en bibliotheken. De Raad wees er in zijn inleiding op dat je bij het onderzoek naar je (eigen) voorouders vooral moet kijken in en zoeken naar de Registers van de Burgerlijke Stand, het Bevolkingsregister Stichting 1 HJlto-risch^ Oudorp 34 Kroniek van Oudorp juni 2012 en in de kerkelijke Doop-, Trouw- en Begraafboeken. Deze boeken liggen bij de Archiefdienst in de regio waar u geboren bent en vandaan komt. Een bijzonder gegeven is dat iedereen in Nederland vanaf het jaar 1811, op last van Napoleon die toen in ons land de baas was, een achternaam moest voeren. Vóór die tijd bestond dat niet, of men noemde zich naar zijn vader, bijvoorbeeld Cornelis Pieterszoon. Tenslotte kondigde Harry de Raad een handige website aan die vanaf de maand van de historie (april jl.) in de lucht is gekomen. Dat is de landelijke site van genealogische gegevens: www.wiewaswie.nl Meestal beschikt ook de archiefdienst in de provinciehoofdsteden over informatie die betrekking heeft op uw herkomst, uw familie en uw voorouders. M Freek van der Veen

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 34