Het verhaal van Floris V en de dwangburchten De strijd tegen de West Friezen heeft lang geduurd. Graag Willem II, vader van Floris, probeerde vanuit Alkmaar, dat in 1254 stads rechten had gekregen, de West-Friezen onder zijn ge zag te krijgen. Hij legde de Munnikenweg aan, die een belangrijke verbinding vormde met het noorden, het gebied van West-Friesland Aan deze verbindingsweg plande Willem versterkingen in de vorm van dwangburchten. Zo verrees allereerst de Toren burg. Op een van zijn tochten tegen de West-Friezen verloor graaf Willem bij Hooghwoud het leven en werd zijn dode lichaam door de West-Friezen meegenomen. Op dat mo ment was zijn zoon Floris V nog maar een jongetje van twee jaar. Toen hij oud ge noeg was om mee ten strijde te trekken zette Floris het werk van zijn vader voort en bouwde de Nieuwburg en precies tussen de Torenburg en deze burcht in - inderdaad in het midden - de Middel burg. Zij vormden samen een systeem zoals dat op meer plaatsen in Noord-Holland het geval was, van dwang burchten om de West-Friezen in bedwang te krijgen en te houden. In het jaar 1289 verzoenden de West-Friezen zich met Floris V en kwam er een einde aan de strijd. Dit betekende ook min of meer het einde van de dwang burchten die nu niet meer nodig waren. Ze raakten o.a. in 1517 ernstig beschadigd bij een plundertocht door Gelderse en Friese soldaten en werden hierna niet meer opgebouwd. In 1525 werd ook de laatste dwangburcht definitief afgebroken. Middelburg zijn gebouwd op initiatief van graaf Floris V. Floris is de zoon van Roomskoning (en graaf) Willem II. Als Willem II sterft is Floris nog maar twee jaar oud, maar wordt al wel graaf van Holland en Zeeland. Hij krijgt later de eretitel 'Der keerlen gods' (hij is als een god voor de boeren geweest), Floris is een graaf, het hoogste predicaat op dat moment in Nederland. Adrie Reus gaat in het eerste deel van zijn lezing in op wat het betekent om 'graaf' te zijn, zijn functie en betekenis. Je had in die tijd verschillende graven. Zoals bijvoorbeeld een markgraaf of markies, die in de hiërarchie vlak onder de graaf stond. Kroniek van Oudorp juni 2012 -33 SUtJiirnji HliiaHuhl Oudorp :hi

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 33