In Oudorp herleefde kasteel de Middelburg Een historische maand was het afgelopen april in Oudorp. De Bibliotheek Kennemerwaard, locatie Oudorp, en Stchting Historisch Oudorp stelden een programma samen rond de bewogen geschiedenis van het dorp met in het middelpunt het wel en wee van kasteel de Middelburg. Een programma voor zowel volwassenen als kinderen. Opgewacht door graaf Floris V kwamen de kinderen van basisschool 'De Prinsenhof'in Oudorp aan bij de bibliotheek. Geheel in de stijl (en kleding) van die tijd heette de graaf de kinderen welkom. En toen kon het feest beginnen. En een feest werd het, want de kinderen werden 'meegenomen' naar vroeger, via de riddertijd van de 13e eeuw, naar de geschiedenis van graaf Floris V en de bouw van de inmiddels verdwenen burchten in Oudorp. Met verhalen en foto's van de mooiste kastelen in Nederland en andere landen. En met een opdracht. Floris legde de kinderen zijn 'probleem' voor. Zijn burcht, de Middelburg, was verwoest door Grote Pier en zijn mannen. Nu wilde hij zijn kasteel herbouwen, maar hij wist niet meer hoe zijn vroegere kasteel eruit heeft gezien. Er waren toen geen tekeningen en al helemaal geen foto's van de burcht gemaakt. Zijn vraag was of de kinderen hem bij het bouwen van de burcht wilden helpen. In groepjes van drie of vier gingen ze vervolgens aan de slag om van papier, karton, dozen en closetrollen etc. hun mooiste (maquette van een) kasteel te bouwen. Op de foto's ziet u hoe er gewerkt is en wat er voor prachtige werkstukken tevoorschijn kwamen. En Floris? Die was maar wat blij met het resultaat. Aan het eind van de ochtend bedankte hij de kinderen voor het vele en goede werk dat zij hebben verricht. Hij kon er trots op zijn: hij had immers zijn kasteel weer terug! Ondertussen mochten de kinderen die dat wilden in Middeleeuwse kledij op de foto. Deze foto's zijn vervolgens 'geplakt' op een schilderij van de Middelburg, zoals deze langs de Munnikenweg moet hebben gestaan. Tijdens het omkleden voelden de kinderen zich langzaam weggetrokken uit deze tijd en terechtkomen in een andere eeuw. Ze waanden zich terug in de tijd van Floris. Die zou je hier nu zo maar tegen kunnen komen. Kijkt u eens hoe echt de kinderen hier op de foto staan. Kasteel de Middelburg en zijn rol door de eeuwen heen Ook de volwassenen kwamen aan hun trekken als het er om ging om te ontdekken wat er in Oudorp herinnert aan die roemruchte tijd van de graven van Holland en van die beroemde graaf Floris V. Architect Adrie Reus (samen met Pieter van Wigcheren auteur van het boekje 'Oudorp zoals het was') dook eens in de historie van de dwangburchten die Oudorp ooit rijk was en vertelde zijn bevindingen op een avond aan meer dan 60 belangstellenden in de bibliotheek. De Nieuwburg en de

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 32