'Er is dan ook geen dijk rond De Waert geweest waarom zoveel is gestreden en waar zoveel Hollanders en Friezenklammend in het grondsop voor graaf of vrijheid, elkaar naar het Walhalla hebben verwenst zoals de Beemster en de Schermen Door het dalen van her land komt het ontgonnen veengebied onder zeeniveau te liggen en moeten er terpen en dijken worden aangelegd om droge voeten te houden. In Wesrfriesland vormen de diverse dijken, die elk een eigen naam dragen, uiteindelijk rond 1250 een ring die we nu als de 'Westfriese Omringdijk' kennen. Aan de westzijde ligt deze dijk langs de veenrivier de Rekere en heet daarom Rekerdijk (nu Koedijk), aan de zuidkant vormt de Huygendijk de grens met het steeds groter wordende meer de Schermer. Oudorp komt binnen de Westfriese Omringdijk te liggen, maar Alkmaar niet. De Frieseweg vanaf de Friesebrug naar het noorden is een deel van deze Omringdijk. Fdet dalen van het land en het aanleggen van dijken heeft tot gevolg dat het binnenwater niet meer op natuurlijke wijze kan afstromen. Dit moet nu met spuisluisjes gebeuren (bij laag water open, bij hoog water dicht) en later met molens. Zo ontstaat het 'poldersysteem'. Ontstaan Groote of ZuyderWaert: Tijdens de stormvloeden winter 1248-1249 breekt de zee via het Zijper Zeegat en het Zijper Wad door de Westfriese Zeedijk bij Sint Maarten. Een groot deel van Westfriesland komt onder water te staan,veel veengrond wordt blijvend weggeslagen en diverse dorpen verdrinken. In een brede strook land van Geestmerambacht ontstaan talloze meren; de 'Groote of ZuyderWaert' wordt de grootste waterpartij binnen de Westfriese Omringdijk. De Huigendijk: Ffet water stroomt door tot aan de oevers van het Schermermeer. Om te voorkomen dat de twee waterpartijen één groot meer gaan worden wordt op het 'Occenvorth Wad' een dijk aangelegd. Deze dijk, ■4 A Omgeving Oudorp: Reconstructie 1350 en historische kaart 17e eeuw van Oudorp tot Oterleek, is volgens de overlevering aangelegd door ene heer Hugo na de grote stormrampen van 1248 en heette eerst de Heer Huigendijk. In de loop der jaren is alsnog veel oeverland verloren gegaan, waardoor de Huigendijk steeds verlegd moet worden. De Huigendijk was een belangrijke verbindingsweg tussen Alkmaar en het land ten onsten van Iterleek. Als enige t< icgangsweg naar het oosten en gelegen in het verlengde van de Munnikenweg bij )udorp krijgt de Huigendijk ook belangrijke militaire w aarde. Omgeving Oudorp: Reconstructie 1350 en historische kaart 17e eeuw In de 16' en 17L' eeuw zijn alle meren, op het Langemeer Alkmaardermeer) na, drooggelegd. Oudorp is nu iet meer omgeven door grote meren, maar door diverse vaarten die voor de water aan- en afvoer zorgen en scheepvaart mogelijk houden. Zo is rond 1825 het Noordhollands Kanaal aangelegd door ringvaarten en de Koedijkervaart te verbreden en verdiepen. Een deel van de ringvaarten van de Schermer en de Heerhugowaard zijn rond 1935 verbreed tot het Kanaal Omval-Kolhorn voor de scheepvaart door Westfriesland. I Lia Vriend 30 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2012 Stichting S Hitlnrisdtl Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 30