Oorlog in Oudorp A Razzia aan de Zes Wielen DAS DEUTSCHE LANDESGER1CHT hoed Piet Groot, naast hem met de baret broer Wim. van kamp Amersfoort naar het station. In het midden met Gevangenentransport over het Vondelplein, op weg Ook aan Oudorp ging de Iwcede Wereldoorlog niet voorbij In de eerste Kroniek van Oudorp, editie 2006, heeft u al kunnen lezen hoe liet verzet zich roerde. Hier volgt een persoonlijke geschiedenis welke zwaar heeft ingegrepen in mijn familie uit die tijd. Het is een persoonlijk verslag, opgetekend uit de mond van mijn vader. tevoorschijn. Natuurlijk wilde hij weten of het ding het nog deed. Dus zocht hij eerst een stopcontact en vervolgens de Engelse zender en kwam tot de conclusie dat alles nog perfect werkte. En toen werd hij weggeroepen. Het begin van veel ellende. De BESETZTEN NiEpEKUtNDISCHEN GEBIETEN IN DEN In de eerste jaren van tie bezetting woonden mijn vader en moeder, Piet Groot en Mien Groot-Leek, met hun pasgeboren dochter Hanny aan de Hoornse vaart, vlak bij de Zes Wielen. Later zijn ze naar de Herenweg verhuisd en kwam zijn broer Wim Groot in het oude huis wonen. We hebben het over de Herenweg In de Nollen, toenmalig huisnummer B50, thans 170, het huidige onderkomen van familie Koos Groot. Enkele maanden voordat ze verhuisden, moest iedereen - het is dan mei 1943 - van de Duitse bezetters, hun radio inleveren. Vader had dit nagelaten en zijn radio verstopt in een van de glaskisten, die in de schuur stond. Enkele maanden na de verhuizing naar de Nollen vatte hij het plan op de radio een ander plaatsje te geven. Het was immers zijn radio en dus vond hij dat hij verantwoordelijk was voor het apparaat. Begin februari 1944, op een ochtend, haalde hij de radio radio bleef staan waar hij stond. En laat nu net in de tijd dat hij weg was de Duitsers een razzia (militaire actie) houden rond de Zes Wielen en de Frieseweg. Later hoorden ze dat de Duitsers een uit Bergen afkomstige, gedeserteerde Hollandse S.S.-er zochten. Een half uur voordat de razzia begon was de buurt reeds gewaarschuwd dat er iets te gebeuren stond. Vandaar dat veel onderduikers haastig een schuilplaats hadden gezocht in de tweede molen vanaf de Zes Wielen, die van Willem de Jong.1 In deze molen had de illegaliteit een schuilplaats gemaakt. De onder Kroniek van Oudorp juni 2012 11 Sticht inn 1 Historisch1! Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 11