Oudorpse jongen een damwonder iï Cor Kunst was het type man, die in de jaren na de oorlog lenigjes aan tot een uitstervend ras is gaan behoren. Cor was vrijgezel en woonde achter in het dorp, vlak naast het Gemeentehuis, in één van de allerkleinste huisjes die in Oudorp stonden, 's Zomers woonde hij achter in de keuken en 's winters 'verhuisde' hij naar het kamertje vóór aan de weg waar een godin kacheltje het kleine hokje warm hield. In dit huis is Cor geboren op 24 april 1911 en ook overleden, op 16 december 1994 Cor leehle zoals zijn ouders hadden geleefd, simpel en eenvoudig. Cor kookte nog op een petroleumstel; hij had een twee-, drie- en vierpitter. Hij had geen TV, dat vond hij maar niks. En hij sliep nog in de bedstee. Hij had nog wel een radio: alleen voor het nieuws en de weerberichten. En zondagmiddag om 13.10 uur luisterde hij steevast naar het commentaar op het politieke nieuws door G.B.J. Hilterman. Cor had een handicap. Hij liep mank, overgehouden van kinderverlamming. Hij was het type man die de kunst verstond zo met mensen om te gaan dat je nooit echt kwaad op hem kon worden. Hetgeen in overeenstemming was met zijn twee meest gewaardeerde karaktertrekken, namelijk rechtvaardige gestrengheid en een oprechte geloofsovertuiging. Maar Cor was zeker niet dom. Zijn beroep was boekhouder. Hij heeft tijdens zijn leven op enkele kaasfabrieken gewerkt als hoofd van de boekhouding. Cor deed aan sport namelijk de denksport. Hij hield van dammen en daar was hij een meester in. Ik herinner mij een partij die Cor speelde in 1951 (Cor was mijn buurman) tegen Frans Kunst - overigens geen familie van Cor, maar wel een kei op damgebied - de schilder uit Koedijk. Deze partij duurde twee avonden, maar werd door Cor overtuigend gewonnen. Ik ga even verder terug in de tijd. Het was herfst 1931. De toenmalige Nederlands kampioen dammen Wim Rustenburg speel de een simultaan in Zuid-Scharwoude tegen de 24 beste dammers uit Noord-Holland. Bij deze 24 was ook Cor. Na twee en een half uur dammen had Rustenburg al 23 dammers verslagen. Hij zat alleen nog tegenover Cor. Na drie uur dammen keek de kampioen op zijn klokje: hij moest met de laatste bus mee naar Alkmaar. Hij vroeg aan Cor: "Neemt u genoegen met remise?" En Cor, link - hij moest ook met de laatste bus mee - speelde hoog spel en zei: "Nee meneer". Na nog tien minuten stilzwijgend naar het bord gekeken te hebben gaf Rustenburg Cor de hand en zei: "Gefeliciteerd, meneer Kunst." Toen later op de avond de bus Oudorp naderde en Cor er op de hoek van de Munnikenweg uit moest, hield de kampioen hem in het gangpad nog even staande en zei: "Kunst heet u toch hè? Welnu, u heet niet alleen Kunst, u bent op het dambord ook een kunstenaar!" De volgende dag stond er in het Noord-Hollands Dagblad geschreven dat een Oudorper remise had gespeeld tegen de Nederlandse kampioen Wim Rustenburg, terwijl hij eigenlijk had gewonnen. Ere wie ere toekomt! Cor stierfin december 1994. Zijn dambord is op een rommelmarkt terechtgekomen. H Henk Koning SLkhtittü m lllitürtschi Oudorp 10 Kroniek van Oudorp juni 2012

Kroniek van Oudorp | 2012 | | pagina 10