if Slidiflnjj m Uinomdj* Ouihitj» AU eersten hadden de graven van I Inllar.d hun oog op Oudorp en West-Friesland laten vallen. Maar West-Friezen hebben het niet zo op bemoeienissen van buitenaf, laat staan dat ze geregeerd wilden worden door buitenstaanders, in dit geval Hollanders. Pas in 1297 eindigt de laatste opstand van de West-Friezen. Het dorp Vronen (locatie: het huidige Sint Pancras) gaat in vlammen op. Er vallen aan Westfriese kant zo'n 3000 doden. Op 7 november worden in Alkmaar de vredesvoorwaarden opgelegd aan de vier ambachten van West-Friesland (het Hoogwouder ambacht, het Drechtinger ambacht, het Niedorper ambacht en het Geestmanner ambacht, waar wij toe behoren)1. Na een onafhankelijkheidsoorlog van zo'n 400 jaar geven de West-Friezen stugge mannen die graag hun kop in de wind gooien - zich gewonnen. Stug ja, men zegt het. Met weinig gevoel voor wellevendheid. Maar ook recht door zee en eerlijk. Niet al te veel poespas. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Als samenvatting zou je kunnen zeggen: trots op het eigen karakter. Een aantal jaren geleden zijn de plaatsnaamborden in Oudorp 'weder gekeerd'. Een gebaar dat zeer op prijs is gesteld. Waar ik mij persoonlijk al jaren over verbaas is de benaming van het station Alkmaar Noord. Had het nu niet beter gepast om dit station Alkmaar Zes Wielen' te noemen? In dit gebied ligt het immers2? Voorbeelden te over in den lande van NS-stations waar de oorspronkelijke naam is gerespecteerd. En respect is toch de basis waarop je met elkaar omgaat. We zullen als bestuur van Stichting Historisch Oudorp het de burgemeester van Alkmaar eens vragen. Reacties gevraagd Voor u ligt de Kroniek van Oudorp, van mei 2011, de zesde al weer in de reeks. Met hierin tal van verhalen die vertellen over de rijke geschiedenis van ons dorp. Het gebeurt meestal dat er op de artikelen in de Kroniek reacties komen. Veelal ongevraagd, als blijkt dat er, naar de mening van de schrijver(s) fouten zijn geslopen in een of meer artikelen. We stellen dat zeer op prijs, het gaat u en ons immers om nauwkeurige geschiedschrijving waarbij fouten moeten zoveel mogelijk worden vermeden. Toch kan het gebeuren dat de bronnen die wij raadplegen onjuiste informatie bevatten of dat mensen die wij vragen zich bepaalde gebeurtenissen niet meer precies herinneren. Hoe dan ook: we proberen om juiste informatie te geven en zeker de geschiedenis geen geweld aan te doen. Kwamen de reacties tot nu toe ongevraagd binnen, nu vragen we u nadrukkelijk om ons een reactie te sturen. En dat kan over de volgende onderwerpen: Allereerst over de nieuwe naam voor het NS-station Alkmaar Noord. Bent u het eens met mijn gedachten hier boven geuit, over een goede benaming van station Alkmaar-Noord? En als u het met mij eens bent, weet u misschien een goede en geschikte naam voor het station? We beloven u dat we ook uw suggesties voor namen zullen voorleggen aan de burgemeester van Alkmaar in het gesprek dat we met hem hopen te hebben. Het tweede onderwerp richt zich op de Middelburg. In deze Kroniek leest u veel over dit kasteel. In het bestuur kwam de gedachte op dat het wellicht een idee zou kunnen zijn om de Middelburg - op wat voor manier dan ook - te laten herrijzen: bijvoorbeeld door het opnieuw op te bouwen, door de fundamenten te laten zien (zoals bij de Nieuwburg) of de contouren van het kasteel te tonen (zie pag. 46) Onze vraag is: wat vindt u van dit idee? Stuurt u ons op genoemde vragen uw reacties toe. Dat kan per post naar de secretaris, de heer T. Udema (De Vuijk 6, 1829 AR Oudorp). Het kan ook via de mail: naar Tammo Udema of naar ondergetekende (tammo@udema.net of p.groot28@upcmail.nl of naar info@historischoudorp.nl). Ik wens u heel veel (lees)plezier met de Kroniek van Oudorp 2011. Peter Groot Uit: Droge voeten op vrije grond, Henk Komen (blz. 48) 2 Zie hiervoor de kaart uit 1959; met dank aan Dick Veel Alllt.li Kroniek van Oudorp juni 2011 7

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 7