riilliiB S litüriidii alle strijkmolens hun functie verloren en buiten bedrijf werden gesteld. De kaden, sluizen en molenkolken vervielen en werden voorzover nodig gedempt of vergraven. De overplaatsing In het jaarverslag van 1940 wordt gemeld dat de Provinciale Waterstaat een strijkmolen aanbiedt, maar men kon nog niet aangeven wanneer de molen afgebroken zou gaan worden. Het jaarverslag van 1942 geeft het volgende weer: "In den voorzomer zijn de onderdelen van de sluis en den strijkmolen van Zeswielen van de stadswerf van Gemeentewerken en Grondbedrijf te Alkmaar naar den Waterberg vervoerd". Het is de molen no. 1 (ook wel aangemerkt als molen A) die is overgebracht naar het museum en daar is opgeslagen in een loods bij de grote vijver. Op vrijdag 19 november 1943 werd de loods vernield door bominslagen waarbij een gedeelte van de loods met de daarin aanwezige opslag verbrandde. In deze loods waren een aantal objecten opgeslagen te weten: Enkele Katwijkse vissershuisjes, een voormalige pastorie, het voorhuis van een Groninger boerderij uit Nieuwe Schans, de Strijkmolen no. 1 uit Oudorp en de houtopslag van het museum. De evacués die StlddlOK V HMorisdil üudnrp in het najaar van 1944 in het museum woonden hebben de restanten van de Katwijkse vissershuisjes en het houtwerk van de Groninger boerderij opgestookt. Over de molen die hier ook in lag vermeldt het jaarverslag uit 1947 het volgende: "De in opslag liggende resten van de molen uit Zeswielen werden afgeschreven, bij de houtopslag opgeborgen en de volkomen vergane schuur afgebroken." Zo u kunt lezen is een deel van de molenonderdelen in eerste instantie door een bominslag verloren geraakt en het overige deel is vervolgens 'afgeschreven' en bij de houtopslag opgeborgen. Wat er daarna mee is gebeurd zal niet meer te achterhalen zijn. Aannemelijk is dat het evenals de overige houtvoorraden van het museum is aangewend voor onderhoud van de museumgebouwen. Korte omschrijving van de molen De strijkmolen A was een in 1630 gebouwde achtkante bovenkruier. Het eiken achtkant staat op twee aan twee evenwijdig geplaatste gemetselde penanten en heeft een boventafelement met blokkeelconstructie De kap kruit op houten rollen in een kuip zonder neuten. Het wiekenkruis bestond uit twee ijzeren roeden met Oudhollands wieksysteem. De molen had oorspronkelijk een scheprad maar is in 1886 voorzien van een vijzel. De molen is samen met de andere vijf molens in 1941 buiten bedrijf gesteld. In de molen was een molenaarswoning aanwezig. Herkomst van de naam strijkmolen De Zes Wielen De naam 'De Zes Wielen' zou mogelijk duiden op de zes molens die er oorspronkelijk gestaan hebben, maar de herkomst van die naam wordt pas duidelijk in 1757 Op 7 maart 1757 werd te Alkmaar begonnen met 'de Seswielen of Drie Overtoomen, staande en geleegen een weynig buyten de Vrieschepoort even voorbij den verbranden saegmolen, af te breecken om een anderen ofte twee wielen in de plaats te stellen'. Met de wielen werden dus de raderen van de overtomen bedoeld. Iedere overtoom had een hooggelegen horizontale as met twee grote raderen om met touwen en menselijke spierkracht kleine boten over de dijk, van het ene waterniveau naar het andere niveau heen te trekken. Later zijn de meeste overtomen vervangen door schutsluizen. Bij de westelijke strijkmolen te Oudorp stonden drie overtomen, met in totaal zes raderen of wielen om schuitjes van de Raakmaatsboezen of uit de Geesterambacht naar de Schermeerboezen te trekken of omgekeerd. Na vervanging van de overtomen door schutsluizen bleef men deze plaats toch aanduiden als bij de Zes Wielen. De naam heeft daarom geen betrekking op de molens, maar op de omgeving waarin ze staan. U L.H. Boot en J. Hooikammer Literatuur: Vijftigjaar Nederlands Openluchtmuseum doorA.J. Bernet KempersArnhem 1962; Jaarverslag 1940,1943,1944145 en 1947 van het N.O.M.; Noord-Hollands Molenboek, Haarlem 1964; Molens in Noord Holland, Amsterdam 1981. kRONIEKVAN OUDORP JUNI 2011 43

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 43