Al Einde van de dwangburchten Van de Middelburg en ook van alle andere dwangburchten is in onze tijd niets meer over. Al lang niet meer. Wat er gebeurd is? De eerste burchten die - vanwege de dood van Floris V - door de opstandige West-Friezen in 1296 worden bestormd, geplunderd en verwoest zijn het slot in Wijdenes en de (dan) nog steeds niet voltooide burcht Eenigenburg, in de omgeving van Tuitjenhorn. Ook Medemblik is niet veilig: de stad wordt in brand gestoken en het kasteel (Radboud) belegerd. Landvoogd Jan van Avesnes landt via het IJsselmeer met zijn vloot bij Enkhuizen dat hij vervolgens in brand steekt. öitlnriich i Oudoqt Maar dan moet er wel toestemming zijn om die te slopen. Die toestemming komt er niet, vandaar dat de koop op 4 september 1541 ongedaan wordt gemaakt. Dit gegeven heeft wel tot gevolg dat later - van met name de Nieuwburg- de fundering van de burcht kon worden opgegraven. I Freek van der Veen Tekening van kasteel Middelburg, afkomstig uit het boek 'De stadt Alkmaar met haare dorpen' Daarna verjaagt hij de West-Friezen die het kasteel van Medemblik belegeren. De Nieuwburg en de Middelburg blijven nu nog gespaard, maar niet in 1426 bij de plundering door de beruchte zogenaamde Kennemerloop. Aanleiding was dat Jacoba van Beieren zich probeerde te handhaven tegenover de machtige Philips van Bourgondië. Hiertegen verzette zich Kennemerland. Zowel de Nieuwburg als de Middelburg moeten er aan geloven. De Alkmaarders hebben dit echter wel moeten bezuren, want voor de kosten van het herstel aan de vensters en deuren en overal waar de gebouwen waren beschadigd draaiden zij uiteindelijk op. Deze veroordeling was bij acte vastgesteld door hertog Philips, op 13 augustus 1426. Hierna blijft het tot 1517 rustig rond de beide dwangburchten. In de 'Canon van Alkmaar, de geschiedenis van Alkmaar in 40 verhalen' lezen we dat de dwangburchten Nieuwburg en Middelburg in 1517 ernstige schade oplopen als gevolg van plundering en brandstichting door een bende Gelderse en Friese soldaten, bekend onder de naam de 'Zwarte Hoop' die onder leiding staan van Grote Pier en dat de beide burchten uiteindelijk in 1525 worden afgebroken. Men besluit inderdaad na de verwoesting de burchten niet meer te herbouwen. De rentmeester van de Middelburg krijgt op 11 augustus 1525 opdracht de ruïnes die nog over zijn te laten slopen en de stenen schoon te bikken en die te verkopen. Zowel Alkmaar als de gemeente Hoorn kunnen deze restanten goed gebruiken voor ondermeer de versteviging van hun vestingmuren. Door de stad Alkmaar worden bovendien de fundamenten van beide kastelen in november 1528 voor de sloop aangekocht. Kroniek van Oudorp iuni 2011 41

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 41