i Het Slot Schagen Nieuwendoorn Kasteel Radboud ft Medemblik Enk huizen Orenburg Y Alkmaar Nieuwenburg Middelburg Hoorn Hof te Wijdenes fiV ftl&tifijC Uiitonsdi^ (hiitotp de Middelburg is bekend dat van hieruit geen aanvallen zijn verricht. Het kasteel diende er met name voor om de dijk die liep van Alkmaar naar Oudorp - waar nu de Munnikenweg is gesitueerd - te beschermen. Bouw van de burcht Met de bouw va de Middelburg is men volgens geschiedschrijver Melis Stoke, die omstreeks 1300 leefde, in 1287 begonnen. Er is geen beschrijving meer van het kasteel. Ook de rekeningen van de bouw, waaruit een en ander zou af te leiden zijn, zijn verdwenen. Wel beschikken we over de rentmeestersrekening van 1343. Aan de hand hiervan krijgen we een goede indruk van wat er gaande was rond het onderhoud van de gebouwen en valt een voorstelling van het slot te maken. De dagelijkse gang van zaken was namelijk niet in handen van de graaf, maar gebeurde door een door hem aangestelde rentmeester. In liet geval van de Middelburg is dat de Rentmeester van ken nemer land en West-friesland. De rekeningen voor her onderhoud betaalde de rentmeester niet zelf, maar werden doorgezonden aan de graaf. Laten we aan de buitenkant beginnen en wel bij de buitenste en de binnenste gracht, met elkaar en de burcht verbonden door een tweetal houten bruggen. De buitenste gracht is gesitueerd om de voorburcht heen. Deze Voorburcht droeg ook wel de naam benedenhuis of werf. Hier stonden ondermeer het zogenaamde bouwhuis en andere huizen. Mei name het bouwhuis vergde veel onderhoud, omdat dit nogal een kwetsbaar punt vormde in het geheel van het gebouw. Het gebeurde wel dat dit (bouw)huis door een storm geheel in elkaar werd geblazen, zo lezen we in oude verslagen. De westkant van de werf grenst aan het Zwijnsmeer, Het water van dit meer knabbelde regelmatig grond weg van de oever. Vandaar dat de rentmeester nogal eens mensen aan het werk zette om de werf (voorburcht) op te hogen ell met rijshout te beschermen. Geregeld moesten de grachten om de burcht worden uitgediept en schoongemaakt, mede omdat deze geen verbinding had nier ander (stromend) water en daardoor snel vervuilde. Et was in die tijd niemand die het huishoudelijk afval ophaalde! Daarom verdween alles wat men kwijt wilde in de gracht. In 1452, als men een verbinding met het meet weet te maken, veranderde de situatie met betrekking tot de grachten. Via de poortkamer en de poort van de burcht bereikte men de binnenplaats. Deze poortkamer was tor 1451 met riet gedekt. Hierna ging men er toe over de poort met platte pannen te dekken. Wc stuitten nu allereerst op de grote, zware toren, de donjon. Met muren van zeker twee meter dik en afmetingen (aan de buitenkant) van 9 bij 12 meter. Er was ook sprake van een toren die aan de zuidwest zijde moet hebben gestaan. Vlaknaast de toren was de keuken gesitueerd; achter de keuken bevond zich de kleine kamer. De Middelburg beschikte over een aparte eetzaal en nog een (andere) grote zaal die ook wel de 'kromme kamer' werd genoemd. Deze kamers waren, net als de kelder onder de toren, met stenen gewelven overdekt. In de toten was de plaats waar wijn cn hier werden gebotteld. Ondanks de geringe grootte van het gebouwencomplex blijkt uit beschrijvingen dat de burcht beschikte over een voorburg en dat er ook een kapel aan het slot verbonden moet zijn geweest. Maar waar deze heeft gesman is niet meer goed te achterhalen. De Middelburg heeft in zijn geschiedenis zware belegeringen moeten doorstaan. Met name in de tijd van de Hoekse en K Uit het boek 'In de ban van de dijk', van J. J Schilstra, 1974 KRONLEKVAN OUDORP |UNI 2011 39

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 39