iï Stichting V Hlsfudtdil Oudorp - T'"^= I buurtvereniging 'Eensgezindheid Omval' werd opgericht op 25 juni 1945. Omval. De toneelvereniging verdween evenals de reisvereniging, de vrouwenvereniging (Onder Ons), de damclub en het zangkoor. Allemaal verdwenen. Ook kende de Omval begin 1900 reeds een kermis. Deze vond plaats in de Kuil, een historische naam voor het meest zuidwestelijke deel van de Omval. Ondanks het feit dat er in de oorlog verschillende gedachten waren over die tijd, is naar mijn weten nooit iets gebeurd ten nadele van buurtbewoners. Er waren joodse kinderen en onderduikers ondergebracht. Buurtbewoners hebben dagenlang gezocht naar een vermiste persoon, die zoals later bleek reeds in de eerste oorlogsdagen was gesneuveld. In de tuinderijen werd tabak geteeld. Ook was dit de plek waar mensen zich verborgen tijdens razzia's. Er was een gaarkeuken met het eten uit de melkfabriek van Stompetoren. Men waarschuwde elkaar en hielp elkaar door deze tijd. In het Noord-Hollands kanaal heeft een Duitse boot de aanlegsteiger stuk gevaren. Op 21 februari 1945 vond er een beschieting plaats van een transport met kinderen naar gebieden waar nog eten te krijgen was. Met zeer tragische gevolgen. Na de bevrijding is er nog eenmaal een kermis geweest op het Blauwe Zand. Het bevrijdingsfeest vond plaats op 18 en 19 augustus 1945. Op het gedempte gedeelte van de Noordervaart. Aan de Schermerweg koopt de firma Timmerman (opgericht in 1884 in Sint-Pancras) in 1930 een stuk grond, het begin van de firma aan het Noord-Hollands kanaal. De laad- en losplaats voor zand en wegenbouw materiaal op de Omval aan het kanaal wordt verplaats naar zijn huidige locatie. Dit gegeven werd de eerste aanzet tot het Oudorper bedrijventerrein. Op 11 januari 1959 wordt de eerste paal voor de AKZO geslagen. De schaalvergroting in de tuinbouw werd noodzakelijk. Van groenteteelt werd steeds meer overgeschakeld naar bloementeelt. 28 Kroniek van Oudorp iuni 2011 Een tuinbouwbedrijf wordt begin van de vijftiger jaren een proeftuin voor zaadteelt. Tot ook dit niet meer ging. Even wordt getracht in 1984 de agrarische bedrijvigheid nieuw leven in te blazen met een oesterzwammenkwekerij. Ook dit duurde niet lang. Met een kinderboerderij werd getracht neveninkomsten op een boerenbedrijf te verkrijgen. De kruidenier tracht nog met een rijdende zelfbedieningswagen het hoofd boven water te houden. Dit lukte niet. Hij begon een oliehandel, tot het aardgas kwam. Zo verdwenen ook de melkboer, de bakker en de plaatselijke smid. Nu is er bijna geheel geen tuinbouw meer, op een enkel bedrijf en drie volkstuinverenigingen na. Op de plek van het pluimveebedrijf verschijnt een sloperij. Het wegenplan wordt steeds groter. Er komt een Leeghwaterbrug, later een tweede. Totdat in 2005 de gehele oostelijke randweg van ongelijkvloerse kruisingen wordt voorzien. De jeugd gaat naar andere dan agrarische opleidingen en kiest andere beroepen. Op de noordzijde van de Omval komt een tuincentrum. Voor de kleine jeugd is er nu een poppentheater (Petit). De buurtvereniging organiseert allerlei activiteiten voor de jeugd en de volwassenen, bijvoorbeeld paaseieren zoeken voor de kinderen en een Nieuwjaarsreceptie in samenwerking met restaurant de 'Alkmaarse Poort' schaatsen, fietsen en lichtjesavond in de buurt. Ook de nieuwe ontwikkelingen worden gevolgd en getracht wordt, deze in te passen in de sfeer van deze woonbuurt. Wat met de huidige gedachten over de schaalgrootte van alle ontwikkelingen soms wel eens moeilijk is. Piet van Veen Met dank aan de mensen van het archief in Alkmaar, Stichting Historisch Oudorp en allen die mij in de loop van de jaren hebben voorzien van informatie over dit uniek stukje woongebied.

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 28