Aï (2010-2011) wordt vervangen, is in 1939 gereed. Vele malen zal deze weg worden gereconstrueerd. Op de plaats van de huidige fietstunnel onder de N242/N24.3 stonden vroeger een boerderij en een woning, die moeten wijken voor de aanleg van de nieuwe verbinding. De boerderij is gesloopt, maar het woonhuis is verplaatst naar het begin van de Omval, aan de noordzijde. Ook wordt de Noordervaart voor de eerste maal voor een deel gedempt. Dit gebeurt nog twee maal. De overhaal verdwijnt. Deze heeft bestaan in deze vorm vanaf 28 januari 1918 tot 24 juni 1932. Deze demping betekende ook het einde van de herberg, later het café het Schermerwapen genoemd. Dempen zal nog een aantal malen volgen in verband met reconstructie van de randweg. Echter, tijdens deze laatste verandering in 2005 wordt het water weer voor een deel teruggehaald. Dat wat de technische leider van de vorige reconstructie moest dempen, werd door de zoon (de technische leider van de reconstructie in 2005) weer opengehaald. Als in 1635 de polder is drooggemalen, wordt de Omval een plek waar bedrijvigheid gaat ontstaan. Er verschijnen boerderijen langs de hoger gelegen dijken en langs de Noordervaart. De oudste stolpboerderij op de Omval is gelegen aan de Westdijk van de Schermer en is vermoedelijk gebouwd in de 17e of 18e eeuw en is een uniek gezicht aan de ingang van de Omval. Het is een vaarboerderij. Het hooi werd met een schuit over het water aangevoerd. Verder stond er een boerderij aan de Westdijk nr. 2, Omval 28, Omval 23, Omval 51, Omval 53, Omval 68 en Omval 57. In de loop van de vele jaren zijn deze allemaal verdwenen. Zo ook de drie stolpboerderijen aan de provinciale weg in verband met de reconstructie in 2005. De boerderij op Omval 21/23 werd verbouwd in 1920 tot woonhuis en timmermanswerkplaats. Achter dit woonhuis bevindt zich de kleinste woning van de buurt, namelijk Omval 23 (ongeveer vijf bij vijf meter, nu een adres met Bed Breakfast) .Verder staat er aan de Westdijk nr. 5 nu nog maar één boerderij. Echter, voor al deze boerderijen is de agrarische bedrijvigheid reeds lang verdwenen. Het is op 13 april 1828 als de eerste tekeningen verschijnen om ook op de Omval de elektrificatie te Stichting V Hialnrtach i Ou&>rf gaan voorbereiden. Korte Schermerdijk 3 wordt pas op 27 juli 1954 aangesloten. In de loop van de eeuwen bleek met de stad in de nabijheid vooral groenteteelt van steeds groter belang. In het begin van de 20e eeuw waren er ongeveer 15 tuinders op de Omval. Op verschillende van deze bedrijven waren reeds in die tijd kassen en druivenserres. Het is ook in deze tijd dat de mannen de tuinderij en de boerderij verzorgen. Ook de voorlopers van de tuincentra in de vorm van planten en heestertelers hadden hier hun bedrijf. De vrouwen verzorgden een winkel of een cafe, zoals het Schermerwapen, bij de overhaal Door zijn ligging was het gebied in veel opzichten op zichzelf aangewezen. In 1793 is er reeds sprake van schoolonderwijs op de Omval. In 1846 wordt er grond voor de school gekocht van de toenmalige eigenaar de heer Albert van Dam voor ƒ300.- Het wordt een hulp- of bijschool, dit was op Omval 46. In de bakkerij van de plaatselijke bakker werd de Zondagschool gehouden. Zo was er een smederij waar paarden werden beslagen en landbouw gereedschappen werden gerepareerd. De plaatselijke smid verzorgde allerlei zaken welke nodig waren in de buurt. Later verscheen hier een benzinepomp bij zijn bedrijf. Dan was er een timmerman, die later een bouwbedrijf begon, een rietdekker, en waren er kruideniers, bakkers, een peterolieboer ,een handelaar in lompen en metalen en een kolenboer een melkboer met een pluimveebedrijf. Voor de vele kinderen werd meestal een "nieuwe bedrijfstak gevonden in de buurt. Het woongebied werd te klein De Omval werd rond 1933 uitgebreid met nieuwe woningen. De huizen langs de Noordervaart werden gebouwd. Toen in het midden van de vorige eeuw alles nog sneller en beter moest, verdwenen veel van deze oude beroepen. Heel langzaam veranderde de tuinderij en later in deze eeuw kwamen er steeds meer kassen. Oude opstallen werden gesloopt. Op dit moment is er nog een klein stukje fundament zichtbaar gebleven van een van de eerste kassen op de Omval. Maar de schaalvergroting ging een steeds grotere rol opeisen. Er verdwenen steeds meer bedrijven en andere zaken. Langs de nieuwe randweg besloot de plaatselijke taxi- ondernemer rond 1950 een tankstation te bouwen dat later uitgebreid wordt met een garage en een chauffeurscafé. Een tweede tankstation volgde. Ook dit is reeds lang verdwenen. Hiervoor in de plaats komt in 1989 de Alkmaarse Poort. In 1964 wordt de Omval voorzien van een riolering. In 2008 is ook in deze woonbuurt een gescheiden rioolsysteem aangelegd. In 1979 werd door een buurtbewoner een heus buurtcafé opgericht, genaamd 'de Overhaal'. Ook dit is reeds lang verdwenen. Op de Omval heeft de zelfredzaamheid altijd een grote rol moeten spelen. Zo was er een eigen brandweerkorps de Eendracht' genaamd. Dit korps heeft van 1911 tot 1933 bestaan. In de tuin van Westdijk 2 stond het brandweerhuisje. Hierin bevond zich de handbrandspuit en alle andere attributen. De vele vergaderingen werden gehouden in het cafe van Boersen (het Wapen van de Schermer). Bij de komst van een snellere verbinding met Alkmaar en de telefoon verdween dok dit gegeven. Zo was er een toneelvereniging, een ijsdub 'de Quint met een ijsbaan in de Kraspoldei later op de Noordervaan, een réisvereniging, een buurtvereniging later eèn actie conti réi de KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2011 27

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 27