Ai sdcJitiac m Hülüriwrh i On dorp hoge mast. Hierna werd deze olielamp vervangen door elektrische verlichting. Echter, de bediening van dit seinsysteem geschiedde door het regelmatig kijken naar de voor de bedienaar bestemde seinmolen (de eerste molen in Oudorp bij de Zes Wielen). Bij de Omval heeft jarenlang een mast gestaan waarvan het seinsysteem werd bediend door een buurtbewoner. Deze mast werd in juli 1982 weggehaald. Het waarschuwen gebeurde per telefoon. Nog weer later werden de gemalen geautomatiseerd. Bovenstaande kaart laat duidelijk de verbinding zien over het water vanuit Alkmaar via het Zeglis naar de Omval. Op 19 april 1852 maakt de ingenieur van de Waterstaat bekend dat de brug (Rijksjaagbrug genoemd) vervangen gaat worden. En in februari 1873 wordt meegedeeld dat door de verbetering van het voetpad tussen de Omval en Oudorp de voetbrug verplaatst zal worden in rechte lijn met 't Wuiver. In de Schermer komt op 18 januari 1918 een actie opgang om een overhaal te maken op de Omval, aan het einde van de Noordervaart. Hiermee kunnen schepen met hun handelswaar en landbouwproducten direct worden overgezet vanuit de Noordervaart naar het Zeglis. Als U de moeite zou nemen om vroeg in de morgen in de zomer 26 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2011 aan het einde van de Omval over het water van het Zeglis richting Alkmaar te kijken, dan heeft U een uniek gezicht op een historisch plek richting Alkmaar, namelijk de Bierkade, in de volle zon. Als er in 1895 een tramlijn verschijnt, volgt deze lijn ook nog de oude weg naar Alkmaar. Er komt hiervoor een tweede brug over de ringvaart aan de zuidzijde van de bestaande brug. Vlak langs het water aan de zuidzijde van de Noordervaart gaat de tram dan oostwaarts, richting Purmerend. Er komt een halteplaats en de plaatselijke kruidenier verkoopt kaarten voor de tram. Hier was ook het postkantoor. Alles moet nog vlugger. Rond 1930 worden de plannen voor een nieuwe wegverbinding met Alkmaar langzaam zichtbaar. Op de 6e september 1931 rijdt de tram zijn laatste rit. Ook de vaarverbindingen naar West-Friesland moeten verbeterd worden. Het kanaalvak Omval- Huigendijk wordt veranderd. De Kraspolder - tot die tijd een polder - wordt doormidden gedeeld en er komt een Kraspolderbrug. Aanleg van een nieuwe verbinding naar Alkmaar Vanuit de plaatselijke bevolking en dus ook van de Omval is er veel bezwaar tegen deze nieuwe weg. De Kraspolderbrug die nu

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 26