il Kortgeleden verscheen het boek 'De stadt Alkmaar met haare dorpen', ooit geschreven door Gijsbert Boomkamp en opnieuw hertaald door de Werkgroep Oude Schrift van het Regionaal Archief Alkmaar. De ondertitel van het boek geeft de inhoud kort weer, namelijk: 'Een beschrijving uit 1740 van historisch erfgoed in Noord Holland'. Om welke dorpen het gaat geeft de lijst op het omslag van de uitgave aan, waar in alfabetische volgorde 61 plaatsnamen prijken. Het gaat daarbij vooral om de dorpen, naast de stad Alkmaar, die gelegen zijn in de kerkelijke benaming classis Alkmaar. JM H SUditinji i Hiönrisch 1 Chfoflfwj» J Het boek is gebaseerd op een manuscript uk 1 740' die de beschrijving bevatte van dorpen eir gehuchten in her noorden van h'onrii-Hollanti. Ma ruim 70 illustraties - meest van kerken - in de vorm van pentekeningen. De stadt Alkmaar met haare dorpen opent - na een voorwoord - met uitgebreid te vertellen over het leven van Gijsbert Boomkamp. Opvallend is zijn veelzijdige belangstelling. Naast geschiedenis is hij ook geboeid door natuur- en aardrijkskunde en biologie. Vanwege zijn interesse in met name de plaatselijke geschiedenis bezocht de schrijver in 1740 met een aantal van zijn vrienden een zestigtal dorpen en gehuchten in Noord-Holland. Op deze tocht maakten ze vooral aantekeningen over de kerken die ze tegenkomen. Voor de beschrijving werkten Boomkamp en zijn metgezellen volgens een vast stramien, aandacht krijgt steeds: de ligging van het dorp ten opzichte van Alkmaar, het aantal huizen, de kerkelijke en bestuurlijke indeling en de belangrijkste gebouwen van het dorp. Zoals gezegd: het gaat bij dit laatste vooral en het uitvoerigst over de oude dorpskerken. Veel gebouwen die zij aantreffen en over vertellen zijn er inmiddels niet meer. Dat maakt de beschrijvingen ervan zo waardevol. Zelf maakte Boomkamp bij elke beschrijving een pentekening, in totaal zo'n 70 illustraties. Vaak zijn dat inderdaad kerken. De begrenzing van het gebied waarvan de dorpen zijn bezocht en beschreven is dat van de classis Alkmaar. In de inleiding legt Boomkamp dat begrip 'classis' uit. Hij schrijft: 'Een classis was een samenwerkingsverband van een groep gereformeerde kerkelijke gemeenten'. Hij is hier overigens niet helemaal consequent in, want sommige van de besproken dorpen liggen - althans tegenwoordig - buiten het gebied en behoren tot een andere classis. Van beide kastelen maakt Boomkamp een schets en neemt deze op in zijn manuscript 'Een hondert meest Noord Hollandsche gezigten'. Uiteindelijk zijn de aantekeningen die Boomkamp en de zijnen maken uitgangspunt voor het manuscript. Boomkamp werkt ze uit en vult de aantekeningen waar nodig aan. Dit manuscript is nu in bezit van en wordt bewaard bij het Regionaal Archief Alkmaar. Het is nooit eerder in druk verschenen. De uitgave die nu beschikbaar is in gedrukte vorm bevat de oorspronkelijke tekst van Gijsbert Boomkamp aan de ene (linker) kant en vervolgens de moderne (eigentijdse) hertaling aan de rechterzijde. Op de rechter pagina treft u tevens een foto aan die vanuit dezelfde plaats is genomen als van waar de tekenaar de prent heeft gemaakt. Hier zien we dus wat zich momenteel op deze plaats bevindt. Achterin De stadt Alkmaar met haare dorpen bevindt zich een uitgebreid register, met alle plaatsen in alfabetische volgorde en tenslotte sluit het boek af met een verklarende woordenlijst. I Freek van der Veen 'De stadt Alkmaar met haare dorpen' telt 336pagina's, bevat een uitgebreide literatuuropgave en is idtgegeven door Stichting Uitgeverij Noord-Holland, in samenwerking met Regionaal Archief Alkmaar. Ook aan Oudorp zijn enkele pagina's gewijd. Boomkamp schrijft met name over de kerk, nu bekend als De Terp, aan het begin van de Herenweg in Oudorp. Hij bezoekt Oudorp op 6 juli 1739 en schrijft dat hij het dorp nauwkeurig heeft bekeken. Heel precies vermeldt hij de afmetingen van de kerk, koor en torenklok. Verder kijkt hij rond en telt - het is 1739! - in totaal 18 woningen, een kerk, een pastorie en het rechthuis. Oudorp telt dus 21 gebouwen. Het werd in 1730 door de regenten van het dorp toentertijd voor 4850 gulden gekocht. Er is ook een schout aan Oudorp verbonden, maar die moet zijn tijd verdelen tussen Oudorp en Oterleek. Hetzelfde geldt voor de predikant. Vervolgens ontdekt de schrijver op zijn rondgang het wapen van Oudorp. Dit bestaat uit drie rode rozen op een wit veld. Boomkamp weet tenslotte te vertellen dat in Oudorp de kastelen de Nieuwburg en de Middelburg hebben gestaan. Kort gaat hij op de geschiedenis van beide burchten in. Hij haalt Melis Stoke aan die (over de Middelburg) schrijft: Hij deed ook maken al ter hand een kasteel aan de dijkskant, dat die dijk beschermen zou als men die doorgraven wou Middelburg, dat is de naam ervan. Kroniek van Oudorp juni 2011 21

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 21