A* Stickling Ifütcmicïi™ Oudorp bevrijding de kerk een nieuwe luidklok schonk. Dat leidde, als de klokken de gelovigen opriepen, tot het gevleugelde gezegde: "Hoor, Kruk luidt". Deze Jacobes Stroomer is tot nu toe de langste tijd bewoner geweest van de boerderij. Hij is na de dood van zijn vrouw Agatha in 1947 nog vijf jaar in de boerderij blijven wonen. Hij overleed eind 1952. Saillant detail is dat hij zich in de boerderij heeft verhangen. Pieter Stroomer en Geertje Koopman Jacobes Stroomer had op 2 februari 1952 bij testament bepaald dat zijn oomzegger, Joannes Cornelis Stroomer, de boerderij zou erven. Dat testament is, bij notariële akte, uitgevoerd op 26 maart 1953. Joannes Cornelis Stroomer en zijn vrouw Geertruida Stam woonden echter in Oterleek en hebben nooit de boerderij als woning betrokken. Wel heeft hij het boerenbedrijf daar uitgeoefend. De vader van Joannes Cornelis, Pieter Stroomer en zijn vrouw Geertje Koopman, zijn er in 1953 komen wonen. Pieter is echter in mei 1956 al overleden en daarna heeft Geertje Koopman met haar dochter Gré de boerderij nog tot 1970 bewoond. Het boerenbedrijf was echter geen lang leven meer beschoren. Jaren met veel veranderingen in het dorp waren op komst en ook de boerderij zou daar bij betrokken raken. Er werden plannen gemaakt voor grote woningbouwprojecten in Oudorp en de buurgemeente Alkmaar had haar zinnen gezet op annexatie van de gemeente Oudorp. Verkoop van gronden ten behoeve van de uitbreiding van Oudorp Al in 1961 had de gemeente het plan om gronden behorende bij de boerderij aan te kopen. Op 6 november van dat jaar ontvouwde het college van Burgemeester en Wethouders aan Joannes Cornelis Stroomer de ideeën voor bebouwing ten noorden van de boerderij. Joannes hield echter de boot af. In een brief van 25 november 1961, met als onderwerp 'Opschorting verkoop landerijen', schreef hij aan het college: "Zo mogelijk is er sprake van een gewenste behoefte om deze percelen een niet agrarische bestemming te geven, doch dit kan moeilijk als 'dringend noodzakelijk' worden aangemerkt, gezien het stadium waarin het voornemen van B. en W. verkeert". Het lijdt geen twijfel dat Joannes dacht bij een latere verkoop, als de plannen meer concreet zouden zijn uitgewerkt, meer geld te kunnen verkrijgen. Twee jaar later, in september 1963, handelde de gemeente voortvarender. Men wenste een deel van de grond, namelijk Sectie A, no. 1484, groot 2 ha 19 are 50 ca, nu toch aan te kopen. De gemeenteraad nam het besluit tot aankoop op 14 februari 1964 en op dezelfde dag tekende Joannes hiervoor een voorlopig koopcontract. Zes are gelegen langs de noordgrens van het aangrenzende kadastrale perceel no. 1495, dat is het perceel waarop de boerderij staat, werd echter uitgezonderd van de koop. De overeenkomst leverde de familie Stroomer 96.935,- op. De haast van de gemeente had een duidelijke reden: op 14 februari nam de gemeenteraad ook het besluit het uitbreidingsplan-in-onderdelen 'Oudorp-Noord' vast te stellen. Op de aangekochte gronden waren volgens het uitbreidingsplan 'een verzorgingstehuis met 25 woningen voor bejaarden en een aantal andere woningen geprojecteerd'. Het betrof het verzorgingstehuis De Oldenburgh en de woningen ten noorden daarvan aan De Vuyk, De uiteindelijke overdracht vond plaats op 19 augustus 1964. Joannes Stroomer had bij de verkoop bedongen de grond te kunnen blijven gebruiken totdat de gemeente er over wilde beschikken. Op 13 april 1965 werd door de gemeente aangezegd dat men, vanwege de aanleg van een straat, op korte termijn de grond in gebruik wil nemen. In 1969 kocht de gemeente Oudorp de boerderij met verdere opstallen, erf en de resterende weilanden aan. Het betreft kadastraal de gemeente Oudorp, Sectie A, de nummers 1613, 1617, 405, 227 en 1665, samen groot 13.03.50 ha, voor een bedrag groot 450.797,50. Joannes tekende het voorlopige koopcontract op 28 januari 1969 en de gemeenteraad nam het besluit tot aankoop op 20 februari van dat jaar. Op 30 juni 1969 was de officiële verkoopakte gepasseerd en kwam er definitief een einde aan het 'boerenbedrijf'. Joannes mocht nog wel tot nader order het land gebruiken. Door het overlijden van Geertje Koopman kwam de boerderij in juli 1970 leeg te staan. Plannen van de gemeente Oudorp om de boerderij bij De Oldenburg te betrekken In de gemeenteraadsvergadering van 24 augustus 1972 kwam de burgemeester met het plan om de boerderij te verkopen aan de Stichting Bejaardencentrum De Oldenburgh. Hij vond deze zaak zo belangrijk en urgent - de annexatie met Alkmaar zou in oktober 1972 zijn beslag krijgen - dat hij geen uitstel wilde tot de volgende vergadering van de raad en deze zaak mondeling behandelde. Een raadsvoorstel op papier, zoals men dat gewend was, ontbrak zelfs. Het idee behelsde een verbouwing van de boerderij waardoor twee volwaardige wooneenheden, één kleinere wooneenheid, een behoorlijke recreatieruimte en drie zitslaapkamers voor het personeel van het bejaardenhuis zouden ontstaan. In het tehuis zelf zouden daardoor vier personeelskamers vrijkomen die benut konden worden voor de huisvesting van bejaarden. De kosten van de verbouwing waren geraamd op 325.000,- waarvan ruim ƒ60.000,- bedoeld was om een gang van de boerderij naar het hoofdgebouw te realiseren. Om dit alles mogelijk te maken moest de boerderij symbolisch voor ƒ1,- overgedragen worden aan de Stichting Bejaardencentrum De Oldenburgh. Daarnaast was een gemeentelijke bijdrage in de verbouwingskosten nodig van ƒ90.000,-. De raad stemde in met een mondelinge afdoening en prees het idee. Men besloot akkoord te gaan met de verkoop en de bijdrage. Het enige discussiepunt tijdens de vergadering betrof de zorg om het behoud van het karakter van de boerderij. Het geheel ging echter niet door toen in oktober 1972 Oudorp werd geannexeerd door de gemeente Alkmaar, waardoor deze gemeente eigenaar werd van de boerderij. Het pand stond leeg in die jaren en was daardoor - en omdat de familie Stroomer de laatste jaren niet veel aan het onderhoud had gedaan - behoorlijk in verval geraakt. De plannen van de gemeente Alkmaar De gemeente Alkmaar had plannen om de boerderij te slopen. Men wilde het traject van de dubbele weg Saturnusstraat/ Populierenweg, onderdeel van het zogenaamde Bestevaertracé, door kunnen trekken tot in de Oudorperpolder. Daar zou de weg moeten aansluiten op de doorgetrokken Rijnstraat. 16 Kroniek van Oudorp juni 2011

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 16