4ï Stidilifljt m llüiürijchl Oudorp De Wieken is. Het tweede deel lag tegen de Molenkade, halfweg tussen de Halvemaansbrug en de brug aan het einde van de Frieseweg en was 1,4 ha groot. Ten noorden en ten zuiden van de Munnikenweg en ten oosten van de Zuijtendervaart lag het derde en grootste deel van 7,1 ha. En deel vier tenslotte was gelegen naast de boerderij aan de westkant en ten noorden van de Munnikenweg en mat 4,1 ha. Voorgeschiedenis Uit de eerste kadastrale kaarten van Oudorp, gemaakt in 1832, blijkt dat er vóór 1881 ook al een boerderij stond op deze plek, zij het dat deze iets dichter bij de Munnikenweg was gelegen. Cornelis Punt, boer van beroep, was toen de eigenaar van het huis, het bijbehorende erf en de gronden ten noorden, ten oosten en ten westen van de boerderij. Op de kadastrale kaart van 1832 betrof het Oudorp sectie A, de nummers Al 21 tot en met 124 en de nummers A196 en A197. De weilanden, waar zich nu het verzorgingshuis De Oldenburgh bevindt, waren in 1575 al bekend onder de naam Hijke Weijt. Deze naam werd later wel anders geschreven: Heijkeweid (1785) of de Haike weid (1791). Ook is dit deel ook wel 't Kroftje of Kroftje genoemd, maar die naam werd ook gegeven aan landerijen ten noorden van het eigendom van boer Punt. Cornelis Klaas Punt, geboren op 29 september 1745 in Berkhout stierfin Oudorp op 17 november 1831. Zijn huis, erf en landerijen werden door de gezamenlijke erfgenamen op 27 februari 1832 verkocht via een veiling. Nicolaas Breebaart (1771-1849), een grutter uit Alkmaar, werd toen de nieuwe eigenaar. Bij zijn overlijden kwam het bezit in handen van zijn dochter Maria Magdalena Breebaart (1800—1854), die gehuwd was met ene Stikkel. Zij stierf echter al vijf jaar later en haar erfgenamen verkochten de boerderij en landerijen in 1855, eveneens op een veiling, aan Jacob Stroomer (1803-1867) uit Winkel. Dat was het begin van een lange geschiedenis voor de Stroomers in Oudorp, want de hoeve is tot 1970 door leden van deze familie bewoond. Na Jacob kwam zijn dochter Elizabeth op de boerderij met haar man Jan Bijlman. Zij maakten de brand mee die de oude hoeve verwoestte. De overlevering vertelt - in de persoon van Piet Oud, vroeger de tuinman van De Oldenburgh - dat dat is gebeurd, omdat een postbode op een ongelukkige manier zijn pijp opstak, waardoor het lage rieten dak vlam vatte. De nieuwe boerderij: Jan Bijman en Elizabeth Stroomer De huidige boerderij is in 1881 gezet door het echtpaar Jan Bijman en Elizabeth Stroomer. Zij gaven haar de naam 'Eendracht maakt macht'. Aannemer Hille uit Ursem heeft haar vermoedelijk gebouwd en aan de kwaliteit van het gebouw is af te zien dat de boerderij 'met geld is gezet', ofwel 'met de vrije hand' is gebouwd. Dat wil zeggen dat de aannemer veel vrijheid had om een boerderij van goede kwaliteit te realiseren. Dat blijkt ondermeer uit de ronde schoorsteen die aan de voorkant van de boerderij te zien is. Dat deze rond van vorm is betekent namelijk dat de financiering ook 'rond' was en de boerderij geheel uit eigen middelen is bekostigd. Er was ook geen geld van buiten nodig in de vorm van een lening of hypotheek. Elizabeth was een telg uit de niet onbemiddelde familie Stroomer en zij was het die de bouw van de boerderij financierde. Elizabeths echtgenoot, Jan Bijman, was een bekend bestuurder. Zo was 14 KRONIEK VAN OUDORP |UNI 2011

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 14