Boerderij aan Munnikenweg nummer acht Silchiln* I Hnftorisch 1 thidurp Het is door haar fraaie uiterlijk en ligging wellicht Oudorps bekendste boerderij, de hoeve aan de Munnikenweg nummer 8. Het is een van de grootste typen van het Noord-Hollands type stolpboerderij. Dat kan worden afgeleid uit de grootte van het vierkant, dat is het uit dikke balken opgebouwde hart van een stolpboerderij, de constructie die het gehele dak draagt. Het vierkant meet in dit geval acht bij acht meter, en dat is fors. Buitenom gemeten is de boerderij 18 meter breed en 20 meter diep. Aan de voorzijde heeft het vierkant een overstek van een kleine drie meter. Een diepte van 20 meter berekende dat er ruimte was voor een rij van 20 koeien, want een koe heeft in een stal gemiddeld één méter nodig. In haar oorspronkelijke vorm was het zo dat de koestal bij deze boerderijen helemaal tot aan de voordeur liep en dat de keuken achter in de stal was gelegen. Daar lagen de voorraden en daar werd ook gekookt, meestal in een grote open haard. Feitelijk woonde men 's zomers ook achter in de stal, terwijl men 's winters vóór woonde. In latere jaren werd de keuken vaak naar voren gehaald, naast de voordeur. Daarvoor verminderde men de ruimte voor vier koeien in de stal. Dit is ook aan de Munnikenweg gebeurd, zij het dat die ruimte eerst het dienstbodekamertje werd en pas na 1974 is verbouwd tot keuken. Tot die tijd was de stalkeuken in gebruik. In vroeger tijden had men ook nog een andere maat om de omvang van een boerderij aan te geven. Die maat hing samen met de hoeveelheid land die er bij hoorde en werd uitgedrukt in het aantal wagens hooi dat een boerderij kon bergen. Deze boerderij kon het hooi van 120 wagens aan, terwijl bijvoorbeeld de boerderij van Wit, schuin aan de overkant van de Munnikenweg, capaciteit had voor 80 wagens. Uit verkoopakten is gebleken dat in de jaren zestig van de vorige eeuw 15 ha land bij de boerderij hoorde, inclusief het erf en de grond waarop het pand staat. Dit eigendom was in vier delen te onderscheiden. Het eerste deel van ruim 2,4 ha omvatte het erf en een perceel land ten noorden daarvan tot aan wat nu Kroniek van Oudorp juni 2011 13

Kroniek van Oudorp | 2011 | | pagina 13