Ai Kasteel Torenburg Srichting V lUituiitch^ Qudnrjt Kunnen we van de Middelburg en de Nieuwburg de plaats - de kasteelterreinen - terugvinden waar deze dwangburchten hebben gestaan, van de dwangburcht kasteel Torenburg, weten we dat niet. Het stond toen op de oostoever van het riviertje de Rekere in een gebied dat in die tijd tot de parochie en het grondgebied van Oudorp hoorde. Een aanwijzing hiervoor lezen we in oude aantekeningen van de 18e eeuwse Alkmaarse geschiedschrijver Simon Eikelenberg dat leden van de grafelijke familie in 1204 verblijven te Althorp (Oudorp) in de vermoedelijke voorganger van kasteel Torenburg. Het kasteel moet hebben gestaan, als we de huidige situatie in ogenschouw nemen, iets ten oosten van de Friesebrug. ergens dus in het water van het Noordhollands Kanaal. Aan de hand van de funderingen die zijn teruggevonden bij het doorgraven van het Noordhollands Kanaal is geprobeerd een plattegrond van de Torenburg te maken. Onderstaande situatieschets laat de vermoedelijke afmetingen zien, overgebracht naar de huidige situatie. De schaal is 11000. De naam Torenburg verschijnt voor het eerst op 12 september 1254 in het Oorkondenboek van Holland en Zeeland. Het moet een indrukwekkend bouwwerk zijn geweest, met maar liefst vijf torens. Tenminste als we de tekening van W.J. Hofdijk uit 1814 mogen geloven. Maar zeker weten we het niet. Het is in ieder geval het oudste van de drie genoemde dwangburchten. Dat systeem van dwangburchten was nodig vond men graaf Floris V, de zoon van Willem II, is hiermee begonnen - om de Westfriezen in bedwang te houden. Wat was het geval? Omdat de graaf van Holland het gebied West-Friesland, dat door een stormramp was afgesneden van het huidige Friesland, tot 'Holland' rekende, ontstond er een KRONitKVAN Oudorp juni 2010 9

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 9