Ai Het Heilig Hart Beeld In de Alkmaarsche Courant van 12 juni 2007 las ik een leuk verhaal over De Haan van Commandeur. Wilhelmus Nicolaas Commandeur is geboren op 15 maart 1919 te Sint Pancras. Hij kwam uit een rooms katholiek tuindersgezin dat behoorde tot de parochie Oudorp. Ik heb hem persoonlijk goed gekend en ik herinner mij een voorval dat toen op mij veel indruk maakte. Stichting m iüstoniidil OaJorp de reparatieklus. Het werd een precisiewerk.En wat schetste onze verbazing, na een maand stond het beeld weer keurig op zijn sokkel. Willem had alle brokstukken en snippers weer keurig op zijn plaats weten te krijgen. Ook had hij het opnieuw in de verf gezet. Het beeld is toen door pastoor van Baaren opnieuw gewijd. Willem overleed de 5e april 1966, op de veel te jonge leeftijd van 47 jaar. Hij ligt in Oudorp begraven, achter het priestergraf bij zijn vader Jan Commandeur, overleden op 1 september 1959 en zijn moeder Jansje Commandeur-Beers, overleden op 3 juni 1970. Hij was in mijn ogen een groot kunstenaar, beeldhouder hij uitstek. Dat bleek ook wel uit de opdrachten die hij in de 50er jaren van de vorige eeuw kreeg. Zo ook van de gemeente Alkmaar en, volgens het verhaal, is daar veel om te doen geweest. Toen Alkmaar 700 jaar bestond kreeg hij namelijk de opdracht om voor 1000 gulden een beeld te maken. En Willem deed dat. Nu had hij zich een beeld gedacht van een agressief naar voren schietend wezen op een paar stevige poten en met een korte staart. Maar de commissie in die jaren, van sociale kunstopdrachten, kon zich er niet in vinden. Zij vond het beeld - een haan moest het voorstellen - afschuwelijk. Het werd het begin van veel ellende. Na veel touwtrekken en na nog wat aan het beeld gesleuteld te hebben, kreeg het pas in 1959 zijn plaats van bestemming, op het Dr. Schaepmanplein, waar het nog steeds te bewonderen is. Maar wat was Willem eigenlijk voor een persoon? Welnu: het was een man van weinig woorden en zeer bescheiden. Bovendien was hij vaak ziek en tbc-patiënt. Maar met zijn handen kon hij alles. Ik was een jaar of zeven lid van een jongerenvereniging, de Sint Jansknapen. Willem was lid van de Kruisvaarders van Sint Jan, een groep van wat oudere jongens van ongeveer 11 tot 16 jaar. Eenmaal per week kwamen we bij elkaar in het Patronaatsgebouw tegenover de Laurentiuskerk. Nu stond er in dit gebouw ergens in een hoek op een sokkel een Heilig Hart Beeld. Het beeld was van gips gemaakt en wel een meter hoog. Het overzag de hele zaal. En hoe het gebeuren kon weet ik niet meer, maar op een gegeven ogenblik was het beeld naar beneden gevallen en lag het in tientallen stukken en snippers op de grond. We waren er stil van. Pastoor van Baaren vond het heel erg wat er gebeurd was, maar Henk Koning Willem beloofde hem dat hij het beeld zou repareren. Hij veegde heel voorzichtig alle brokken en snippers bij elkaar en begon met 8 KRONIEK VAN OUDORP JUNI 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 8