Ai StifhlinK V Hlïtorifctil Oudorp Oudorperkom met riet bestrooid is geworden. Dinsdag kon men nog naar hartelust op deze vaart rijden, maar in de nacht is er riet op gesmeten. Het bestuur van de Quint werd hiervan beschuldigd, omdat zo meer mensen zouden zijn aangewezen op de Quint, omdat een mooi stuk vrij ijs dan niet langer meer beschikbaar was. De redactie van de krant wilde daar het fijne van weten. Men ging op onderzoek uit, aangezien een mooie route vanuit het noorden vooral ook in het belang van de ijsbaan zelf was, omdat men alleen daardoor op de ijsbaan kon komen met haar aantrekkelijkheden als muziek, dans en versnaperingen en gezellige drukte. De bestuursleden verzekerden de onderzoekers niets van de gewraakte wandaad te weten, maar wel legde de krant een verdenking neer bij een aan de Omval woonachtig bestuurslid. Ook dit kon later worden weerlegd en uiteindelijk bleek een boer uit de naaste omgeving de daad te hebben gepleegd, in de veronderstelling daarmee de ijsbaan een dienst te bewijzen. Het bestuur van de Quint zegde evenwel toe om de bevroren vaart met hun ijsschaaf op zaterdag weer berijdbaar te maken en zo gezegd, zo gedaan.Op 15 december stonden de uitslagen van het gekostumeerd ijsfeest van de IJsclub Aan den Omval in de krant die op de Quint waren gehouden. Zelfs wordt er op 20 december melding gemaakt van het feit dat IJsbaanclub de Quint een 15 dorpentocht wilde gaan organiseren waarvoor de inschrijving 50 cent voor leden zou bedragen en één gulden voor buitenstaanders. De rubrieken zijn: wedstrijdrijders die om prijzen zouden strijden en toeristen die een herinneringsmedaille zouden krijgen. Waarschijnlijk is de tocht niet gehouden, want er werd verder geen melding van gemaakt in de krant. Op 30 december werd het ijs van de Quint, met drie paarden voor een zware slee, sneeuwvrij gemaakt om een goede baan beschikbaar te hebben tijdens de feestdagen bij de jaarwisseling. Hierna volgde een periode van dooi tot eind januari de vorst opnieuw toeslaat en de baan haar poorten weer opende. Winter 1934 -1935 Begin januari 1935 werd de inschrijving tot de pachting van het buffet van de Quint opengesteld en men investeerde extra in de ijsbaan door elektrische voorzieningen aan te leggen zodat zowel de ijsbaan als het buffet werden verlicht en er voortaan ook 's avonds ijsvertier kon worden geboden. Op zaterdag 9 februari werd in de krant aangekondigd dat de baan de dag erop opengesteld zou worden en het zou opnieuw de enige zijn in de omtrek. Hoezeer dat een twijfelgeval zou zijn werd duidelijk als op maandag een ingezonden brief in de krant wordt geplaatst van een schaatser die zijn beklag doet door zich af te vragen of de Quint een ijsbaan is of een zwembad, 's Ochtends was de baan nog prachtig, maar rond het middaguur sloeg de dooi toe en vlot ook zodat de hele baan al snel vol plassen stond. Zelfs moesten de bestuursleden handelend optreden door met ladders een door het ijs gezakte dame op het droge te helpen, waarbij de bestuursdelegatie zelf ook door het ijs zakte. Daarop werd de baan gesloten en werd iedereen tegen drie uur van het ijs gehaald. Degenen die hun geld terug wilden, werden volgens de briefschrijver afgesnauwd en de kassa van de ijsclub bleef gesloten voor terugbetaling. Winter 1936 -1937 Eind november meldde de IJsclub van de Omval dat het land nog weer voor een jaar door hen van de eigenaren werd gehuurd en wel op de nog onveranderde Quint. Mogelijk doelde men op de aangekondigde kanalisatie van de Schermerringvaart en/of de aangekondigde aanleg van de Nieuwe Schermerweg, die dwars door de Quint heen was geprojecteerd. Op 23 december 1936 werd de inschrijving gestart voor de jaarlijkse verpachting van de tent op de ijsbaan, waarna op 12 januari 1937 de baan werd opengesteld om te schaatsen. Opvallend genoeg betrof de openstelling alleen de leden van de club zelf. Volgens de krant was dat omdat anders teveel rijders gebruik wilden maken van het nog broze ijs. Op 29 januari 1937 kwam het opnieuw tot openstelling van de baan en was de belangstelling nog steeds groot waarbij de schaafmachine voor een perfecte ijsvloer had zorggedragen. Winter 1939 -1940 Dit was het jaar dat de éénbenige orgeldraaier Bram de Wilde, die jarenlang met zijn door een paard getrokken orgel de ijsbaan had opgevrolijkt, 40 jaar in het vak zat. Het bestuur gaf hier acte de presence. Op 18 december 1939 kwam het ook weer tot de jaarlijkse openstelling van de baan, zodat er ook in dit laatste jaar van de dertiger jaren opnieuw kon worden geschaatst in het Oudorperland. Een paar dagen later was de verlichting weer in orde en kon met ook 's avonds van het ijs genieten. De in de begroting van Alkmaar opgenomen subsidie bedroeg f 100,- per dag en dus werd de ijsbaan flink gesteund door de Alkmaarse raad. Ook de ijsclub van de Omval kreeg een kleine subsidie van f 5, voor het gereed maken van schaatsbanen op de Noordervaart. Op 6 januari 1940 trokken wedstrijden op de baan nog een aantal van 40 deelnemers. 1940 De opening van de Nieuwe Schermerweg in 1940 was de doodsteek voor de ijsbaan, omdat daardoor ca. tweederde van de ijsbaan werd afgescheiden van het stuk wat het dichtst bij de Omval lag. Van dat laatste deel werd ook nog grond afgesnoept en door de werkzaamheden aan het kanaal en door de weg kon in de winter van 1940-1941 geen ijsbaan meer worden aangelegd. Er bleef dan toch ca 2,5 hectare over - dat leek groot genoeg - maar wellicht was de oorzaak dat de brug bij de omval werd weggehaald, waardoor de korte natuurlijke verbinding wegviel? Het stukje buitendijks land in de bocht van het kanaal buiten de Westfriese Zeedijk sneuvelde ook bij de aanleg van kanaal Alkmaar-Kolhorn (1938-1942) als werkverschaffingsproject. IJsclub De Omval richtte zich weer uitsluitend op evenementen op de Noordervaart cq het schaatsen op de tochtsloten van de Schermer. Het zou tot 1959 duren voordat Oudorp weer een eigen ijsbaan kreeg, omdat toen Gijs en Willem Ackermann het initiatief namen om 's winters hun land om te zetten in een ijsbaan in het Ooievaarsnest. Deze baan heeft bestaan tot 1972, het jaar waarin kunstijsbaan De Meent in Alkmaar werd geopend. H Dick Veel Bron: Regionaal Archief Alkmaar. Kroniekvan Oudorp juni 2010 33

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 33