Ai Dagelijks geopend vanaf 's morgens 9 uur. Toegang 25 cent. Leden Alkmaarsche IJsclub IJsclub Omval vrijen toegang. De Quint Oudorpse ijsbaan in de jaren 30 ïlirftlic* Hlitnriidt^ Oudorp Ijsbaan „De Quint In de tweede helft van de 19e eeuw verschenen, eerst in Friesland, maar later door het gehele land ijsclubs en kort na 1900 waren zij ook wijd verbreid in de rest van het land. In onze directe Oudorpse omgeving waren er bijvoorbeeld ijsclubs in Heiloo, Egmond, Koedijk, Limmen,Bergen, Sint Pancras, De Omval, Oterieek, Stompetoren en in Alkmaar. De ijsclub Oudorp heeft ooit bestaan, want zij wordt genoemd in het jubileumboek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier in 1920. De Oudorper H. Lindeboom was van 1904 tot 1907 zelfs voorzitter van het district Alkmaar van deze ijsbond, waar bijna alle ijsclubs bij waren aangesloten. In Alkmaar bestonden in die jaren twee ijsclubs, te weten de Alkmaarsche IJsclub (AIJC) en de Burger IJsclub die hun activiteiten in het begin van de 20e eeuw alleen konden uitoefenen op de bevroren grachten, aangezien er in de stad verder geen open water was. De ijsclubs van de dorpen rondom Alkmaar beschikten over ijsbanen op ondergelopen weilanden, waar reeds na enkele nachten op geschaatst kon worden. Aangezien de Alkmaarse clubs lang moesten wachten tot de grachten voldoende bevroren waren, kwam de discussie op gang om ook in Alkmaar een stuk terrein te vinden waarop een mooie ijsbaan zou kunnen worden ingericht. In die jaren bestond het ijsvermaak in Noord Holland voornamelijk uit schoontijden en kortebaanschaatsen en het langebaanschaatsen was (vanuit Friesland) net aan het opkomen. Wilde Alkmaar daar zo vaak mogelijk aan mee kunnen doen, dan moest er dus echt wat gebeuren. Met de ontwikkelingen in Alkmaar zou ook Oudorp te maken krijgen. In november 1908 maakt de heer Van Straaten van de Alkmaarsche IJsclub de oprichting bekend van de Alkmaarsche IJsbaanclub De Quint. Die ijsbaan werd ingericht op een bedijkt stuk grond, waar nu de hoek Willem de Zwijgerlaan-Bleekerskade ligt. De naamgeving heeft betrekking op het feit dat het oprichtingscomité bestond uit vijf bij de Alkmaarsche IJsclub betrokkenen (Het Latijnse Quintus betekent vijf). Deze ijsbaan bleef bestaan tot 1917 toen op dit terrein de nieuwe huizen van het Rochdale kwartier verschenen. Vervolgens zat Alkmaar weer zonder Ijsbaan en waren de stedelingen weer aangewezen op de ijsbaan die buiten de stadsgrens tegen het Heiloöer bos aan lag. De jaren gingen voorbij zonder nieuwe initiatieven en eind jaren '20 van de vorige eeuw deed het gemis van een eigen baan zich ondertussen wel erg gevoelen in Alkmaar. Men besloot om de relatie met Heiloo steviger aan te halen en zelfs een samengaan met de Heiloer ijsclub werd serieus overwogen. De IJsclub Heiloo had namelijk een prachtige baan aan de Zandersloot, die vanwege het brakke water doorgaans later bevroor dan die van de dorpen er omheen. In Heiloo kregen de Alkmaarse bestuurders echter de handen bij die machtige ijsclub voor dit voorstel niet op elkaar en zo doofde het initiatief tot samenwerking. Hierna besloten de Alkmaarders bij gebrek aan mogelijkheden binnen de stad buiten de stadsgrenzen te gaan kijken en in 1929 viel het oog op een stuk land in Oudorp aan de westkant van de Frieseweg, maar aangezien hier geen eigen toegang kon worden gecreëerd viel dit plan af. Vervolgens viel het oog op een ander stuk grond in de gemeente Oudorp, namelijk het vroegere druipland de Kraspolder. Toen het bestuur van de IJsclub Heiloo daarvan hoorde ontstond onrust omdat men niet op een concurrerende ijsbaan zat te wachten. Gesprekken over samengaan volgden en op 7 januari 1930 besloot het bestuur met krappe meerderheid het voorstel tot samengaan met de AIJC aan de leden voor te leggen. Over de 11 punten van het fusievoorstel werd op 26 januari afzonderlijk gestemd en toen de twee belangrijkste ervan al door de Heiloër leden werden afgewezen, trok de Alkmaarse 30 Kroniek van Oudorp juni 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 30