Pastoor J.B. Euienbach SikidXui V Flitlnrfidi Oudorp aan voor het parochiebestuur. De bisschop dringt er in 1859 op aan om de oude kerk, die te klein en onaanzienlijk is voor deze kerkgemeenschap te vervangen7. Een voorlopig benoemde commissie die al eerder plannen had gemaakt in deze richting, maar het niet eens konden worden met elkaar, wordt verzocht zich te verenigen en aan het werk te gaan. Die commissie zal de naam dragen van 'Vereniging des H. Laurentius te Oudorp'. Vanwege alle strubbelingen besluit pastooor Eulenbach om de bestaande kerk op te kalefateren. Tussen 1861 en 1863 wordt het kerkgebouw opgeknapt. De witte wanden worden grijs geschilderd en het Maria- en Josephaltaar gepolychromeerd (geschilderd). Op 6 maart 1868 valt het besluit om een klein 'bergboetje' te plaatsen en de koepel te slopen. In 1869 wordt de zaal in de pastorie opgeknapt. Het behang en plafond zijn in staat van verval6. Een tweede doel van de opknapbeurt is het komende 40 jarig priesterfeest in 1870 en het 1214-jarig pastoorschap van pastoor Eulenbach te Oudorp. Bij die gelegenheid verrijkt hij de kerk met een stel fraaie zilveren kandelaars, die wegens de kunstige afwerking mogen worden geroemd. De plannen tot het bouwen van een nieuwe kerk komen nu volop in beweging, maar komt pas in 1880 tot volle ontplooiing. Mede door het vooruitzicht om het gouden priesterfeest van pastoor Eulenbach, op 18 september 1880, te vieren tijdens de opening van het nieuwe kerkgebouw. Tot zo ver het oude kerkgebouw. 1880, Vijfde kerk - De nieuwe kerk, onze huidige kerk Onder leiding van pastoor J.B. Eulenbach en een actief kerkbestuur worden nu plannen gemaakt en gerealiseerd om een nieuwe kerk te bouwen. Veel strubbelingen moeten worden overwonnen, maar het is gelukt na een periode van ruim twintig jaar voorbereiding. Kort voor de voltooiing wordt pastoor Eulenbach getroffen door een hersenbloeding waardoor hij gedwongen is de feestelijke opening vanuit een stoel op het altaar mee te vieren. De nieuwe kerk is plechtig ingewijd op 22 september 1880. Dit gebeurde door mgr. Petrus Matthias Snickers, bisschop van Haarlem, die ook pontifikaliter het H. Misoffer opdroeg. Pastoor Eulenbach overlijdt op 26 november 1880. Hij wordt als eerste op plechtige wijze de kerk uitgedragen en op 30 november in het priestergraf (8) op zijn eigen kerkhof begraven. Pastoor J.L.H. Nabbeveld wordt in 1880 de nieuwe pastoor. Nieuwe situatie 28 Kroniek van Oudorp juni 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 28