Geschiedenis van de rooms-katholieke kerk in Oudorp Tweede deel: tijdens en na de Reformatie In de Kroniek van 2009 vertelden we u over de eerste eeuwen van de rooms-katholieke kerk in Oudorp. In deze Kroniek gaan we hiermee verder, want het verhaal is nog niet af. We pakken de draad op bij de periode van de Reformatie. De rooms-katholieken worden in die tijd vervolgd en onderdrukt. Men zoekt schuilplaatsen om toch bij elkaar te kunnen komen. Zo krijgt boerderij De Jagersplaats in Heerhugowaard een nieuwe bestemming, namelijk die van schuilkerk. De roomse pastoor uit de tijd van de Reformatie is zeer waarschijnlijk Andries Cornelisse Nerdems (Nordem) geweest. Hij is in 1571 pastoor te Oudorp en bisschoppelijk commissaris te Alkmaar. Te Amsterdam is hij overleden en begraven op 16 oktober 1573. Het is niet bekend wie de opvolger van pastoor Nordems is geworden. Als in 1581 door de Staten van Holland alle bijeenkomsten voor de katholieken in kerken en huizen worden verboden, de priesters verbannen of met zware geldboetes gestraft, moet zijn opvolger vluchten. Hij en zijn parochianen zoeken een schuilplaats om hun kerkelijke vieringen te houden. Het wordt een boerderij in Heerhugowaard, genoemd 'De Jagersplaats' (foto). De boerderij staat op het droge gedeelte van Heerhugowaard die verder nog water is, op de hoek van wat nu, anno 2010, de Huigendijk en de Middenweg is. Op de zolder van deze boerderij worden in het geheim de kerkelijke vieringen gehouden. Er wordt ook wel verteld dat de vieringen in de kelder hebben plaats gevonden. De Jagersplaats is in 1918 bewoond door de familie J. Klaver- Hinke. Volgens voormalige bewoners heeft het pand een zeer grote kelder met een ingang waarop een jager is afgebeeld. Sinds 1640 is pastoor H. van Benschop de vaste voorganger van de St. Laurentiusparochie Oudorp. Op de Jagersplaats heeft hij tien jaar vertoefd. Uit de tijd, tussen de vlucht van de katholieken en de komst van pastoor Van Benschop, is niets bekend. Waarschijnlijk is de priesterlijke taak door rondtrekkende, als gewone burgers verklede priesters, waargenomen. Als ergens in het geheim een Heilige Mis wordt opgedragen, gaan vrome vrouwen langs de huizen om dit door middel van klopsignalen aan de gelovigen te melden. Zij worden ook wel 'Klopjes' genoemd. Deze klopjes waren meestal geestelijke vrouwen die de priesters steunden en godsdienstles gaven aan de kinderen. Over de Jagersplaats is een officieel stuk bewaard gebleven in het polderarchief van Heerhugowaard, Kroniek van Oudorp juni 2010 25

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 25