ii De naam Oudorp Sffcfafin* Hlftarncfal Olidoqi Waar komt de naam 'Oudorp' eigenlijk vandaan en wat betekent deze naam? Momenteel is het dorp Oudorp een wijk van de stad Alkmaar. Om het enigszins formeel te beschrijven is Oudorp een bij de herindeling van 1 oktober 1972 als wijk van Alkmaar geannexeerd dorp, met in het verleden klankverwante namen'. Afgaande op de klank ontstaat de neiging te denken dat we te maken hebhen meteen oud dorp. En natuurlijk .is dat ook zo. Maat of d.it de betekenis van de naam van ons dorp is kan in twijfel worden getrokken. Zoekende naar beschrijvingen over het dorp dat ten oosten van Alkmaar ligt, komen we andere namen tegen die hetzelfde dorp duiden. En dat dorp is in ieder geval oud want al meer dan duizend jaar geleden wordt de plaats genoemd. Oude aanduidingen en schrijfwijzen die we vanuit het verleden aangaande de voormalige gemeente Oudorp tegenkomen zijn in een min of meer chronologische volgorde: Aldenthorp (1063); Aldathorpe (1064); Outorp (1083); Oudthorpen (1120); Outdorp (1156); Oudthorp (1251); Ouddorp (1272); Oudtdorpe (1289); Outdorpe (1351). Het woord betekent natuurlijk 'oud dorp'. Men kan bij de laatste namen goed de verschuiving van de schrijfwijze zien, die uiteindelijk ertoe leidt dat de plaats maar met één 'd' wordt geschreven. Oude vormen als: Aldenthorp (1063), Aldathorpe (1064), Outdorp (1156), Oudthorp (1251, Outdorpe (1351), wijzen op de samenstelling van een Friese persoonsnaam: Ado, Ade, latere vormen Out, Oud en dorp. Blok vermeldt de vormen Outersdorp en Outgersterp (1442) en vermoedt eveneens dat het eerste element een persoonsnaam is, mogelijk te herleiden tot Altger of tot Odger. (Zie: West-Frieslands Oud en Nieuw. 26, blz. 21. In Lexicon van Nederlandse toponiemen tot 1200 blz. 283 vat bij 'alden' echter op als 'oud'.De bewering dat Oudorp natuurlijk)!) 'oud dorp' betekent, is gezien het bovenstaande, aanvechtbaar. Het document uit 1083 is een Echternachse vervalsing uit 1156. Bij de vormen met alden- blijkt het om een door Echternachse monniken verduitste naam te gaan waaruit niets kan worden afgeleid voor de naamsbetekenis. We hebben wél de tegenoverstelling Oudorp (oud-dorp, ten oosten van Akmaar) en Niedorp (nieuw-dorp, ten noordoosten van Akmaar, onderscheiden in Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp), zodat de betekenis tamelijk duidelijk is. De eerste vermelding van Ouddorp in een grafelijke oorkonde, gedateerd 1272, is te vinden in afschrift; graaf Floris V beleent Wouter de Vries met de huishoenders te Ouddorp en Vronen en met een aantal inkomsten te Akmaar, en hij zegt hem toe, indien in de Rekeredam een sluis wordt aangelegd, hem ook met de visserij daarin te zullen belenen. Naast aardige anekdotes is de naamsverklaring weliswaar divers maar duidelijk is dat we in de Akmaarse wijk Oudorp te maken hebben met een oud dorp, rijk aan historie. H Tammo W. Udema 24 Kroniek van oudorp iuni 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 24