Maru, worden ze aan boord geranseld. Of iemand in het ruim valt of zijn nek breekt, daar heeft de Jap geen boodschap aan. Het schip is veel te klein voor zoveel mensen. Geen sanitaire voorzieningen, met wat brak water en afgekeurde rijst waar de maden uit kruipen gaan ze op weg. Voor de kust bij Panang wordt het konvooi geformeerd. Dat betekent 12 uur stilliggen in de snikhete tropenhitte. De eerst gevallen van zeeziekte doen zich al voor. Later gevolgd door dysenterie. Een ongelooflijke stank verspreidt zich door het ruim. Het is niet toegestaan om aan dek te komen. Eindelijk varen ze dan toch verder en door windvangers te plaatsen word het wat koeler in het ruim Op 15 januari 1943 wordt het konvooi aangevallen door Amerikaanse vliegtuigen. Het hell-ship Nitimei-Maru incasseert een voltreffer in het voorschip waar ironisch genoeg 300 Japanse speciale economen zijn ingekwartierd. Er is een officier van het KNIL aan boord die de jongens heeft aangeraden alleen een korte broek te dragen. Als er onraad is, als je met zware legerldeding in zee komt te liggen, heb je geen enkele kans om het er levend af te brengen. Hij vertelt ze ook van welke kant ze van boord moeten gaan en zo ver mogelijk van het zinkende schip weg te zwemmen. Dit om te voorkomen dat ze worden meegezogen. Het schip zinkt snel en Cor en zijn maat weten weg te komen van het zinkende schip. Uren drijven ze in het water van de golf van Martaban. De Modji-Maru keert later terug om mensen op te pikken. Dit ontlokt iemand de opmerking: "Ze hebben toch zeker slaven tekort." Dit schip is ook beschadigd, zodat besloten wordt om de schipbreukelingen in Moulmein van boord te schoppen. Ze worden ondergebracht in de oude gevangenis van Moulmein, waar ze buiten moeten slapen. Stel je eens voor: schipbreuk, uren in zee en alleen een korte broek 's nachts, in temperaturen van rond het vriespunt. Zoals ik zelf ervaren heb in mijn reis naar Birma Birma Na eerdere mislukte pogingen om Birma in te komen, loop ik begin 1995 op de vakantiebeurs in Utrecht. Toen we al besloten hadden om weer eens op huis aan te gaan, valt mijn oog bij toeval op een spandoek. Nu een reis naar Birma! En bijzonder: de reis komt ongewoon diep in Birma, namelijk tot Moulmein. Dus direct geïnformeerd. Ik krijg al snel bericht terug met Kroniekvan Oudorp juni 2010 17

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 17