A* $ticbllnjK V tnmnriich Otïdörp Hij blijft bij Duif tot 1937 als hij een aanvraag doet voor het KNIL. De reactie van zijn baas is uitzonderlijk. Hij biedt hem een loonsverhoging van een half weeksalaris. Hij deed dit niet omdat hij Cor zo aardig vond, maar simpelweg omdat Cor het werk deed voor twee man. Na een zeer strenge keuring wordt hij goed bevonden voor de overzeese dienst. Bij deze keuringen werden per dag 30 jongens opgeroepen waarna aan het eind van de dag twee tot drie jongens overbleven. Bijvoorbeeld een slechte tand of kies was al genoeg om iemand af te keuren. Er mocht werkelijk niets aan je mankeren. Hij komt erdoor, wat opmerkelijk is gezien alleen zijn lagere schoolopleiding. Hij krijgt dus een proefverband voor drie maanden naar Nijmegen en heeft ook dit succesvol afgesloten. Hierna is een foto gemaakt in groot tenue met als titel: 'Geschikt voor uitzending'. Dan volgt een periode van verlof en uiteindelijk het vertrek naar Nederlands Indië, op 26 januari 1938. Vanaf het Java-eiland te Amsterdam met het motorschip Johan van Oldebarneveld. De zeereis verloopt voorspoedig en het eerste aanlegpunt is Sabang, een eilandje voor de kust van Sumatra waar het schip gaat bunkeren. De soldaten mogen aan wal, wat ze ook doen. Ze gaan naar de pasar(markt) waar ze fruit kopen en verder gaat de reis, naar Batavia (Jakarta). Daar aangekomen krijgen ze een paar dagen om te acclimatiseren waarna een treinreis volgt naar Thimahy. Hier wordt hij ingedeeld bij de bergartillerie en heeft hij het goed naar zijn zin. Zelfs zo goed, dat hij naar mijn vader schrijft dat hij zeker zou bijtekenen. Vergeleken met het werk op de akker vindt hij 'een beetje soldaatje spelen' een gemakkelijk baantje. Hij trouwt met Cornelia Verduin. Het huwelijk met de handschoen (volmacht) vindt plaats op 14 juli 1938 te Koedijk. Het kerkelijk huwelijk daarna in september 1938 in de kathedraal van Batavia, het latere Jakarta. Als zijn dochter wordt geboren is het gezin compleet, niet wetende wat hem te wachten staat. De bliksemaanval op Pearl-Harbor doet plotseling de wereld veranderen. Dan staat Indië ook plotseling voor de oorlog, die zo snel uitbreekt Na Pearl-Harbor is Nederland er als de kippen bij om de oorlog aan Japan te verklaren. Het leger is paraat, hoewel de uitrusting en bewapening hopeloos verouderd is door bezuiniging. Al snel valt Japan aan. Door een superieure kwaliteit bewapening en een overmacht aan vliegtuigen heeft het KNIL geen schijn van kans. De afdeling bergartillerie komt eerst in de Tjiater stelling te liggen maar al snel weer terug gehaald met de opdracht naar Soebang te vertrekken. Om een poging te doen het vliegveld Andir te heroveren dat door falend Engels beleid in handen van Japan is gevallen. Zover komt het echter niet. Onderweg worden zij gebombardeerd en uit elkaar geschoten, waarna de terugtocht naar Bandoeng wordt aanvaard. Daar horen ze dat er gecapituleerd is. Zij krijgen een andere status, namelijk die van krijgsgevangenen. Opgesloten in de kazerne van het tiende bataljon begint de ontmenselijking: haren worden afgeschoren, horloges en andere kostbaarheden afgenomen. En dit alles onder een regen van schoppen en slagen met geweerkolven en bamboeknuppels. Het eten is slecht, wat sommige soldaten er toe brengt 's nachts over de schutting te klimmen om eten binnen te smokkelen. Lang heeft dit niet geduurd. De Jappen maken er een eind aan door enkele gevangenen die betrapt zijn af te maken, door zogenaamde bajonetoefeningen op de betrapte gevangenen uit te voeren, die dit dan ook niet overleven. En voort gaat het weer naar Batavia. Het Wielrijderskamp met zonodig nog een sadistischer commandant Sonei, die later in de oorlog als een beest zal huishouden in het vrouwenkamp Tjideng waar ook tante Co en Ineke terecht zullen komen. Na een aantal dagen gaan de gevangenen op transport naar Singapore met het schip Tacoma Maru. In Singapore worden ze opgesloten in de Changy-gevangenis, een immens groot tentenkamp waar nu het vliegveld Ghangi-airport licht. De voedseltoestand is om te huilen en ze proberen daar tuinen aan te leggen om groente te kweken: het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Dan beginnen de zeetransporten naar Japan en Birma en al snel wordt ook Cor opgeroepen om te vertrekken. Singapore Ook daar ben ik geweest. Er is weinig meer te vinden van wat aan die tijd herinnert. Changi-prison staat er nog steeds maar daar kan je beter niet komen. Iets verderop is in de laatste jaren een museum geopend over het gevangenen kamp Changi. Zo'n 1000 man wordt geselecteerd en naar de kade van Singapore gebracht. Naar een klein vrachtschip, de Nitimie 16 Kroniek van Oudorp juni 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 16