Ai Graven in het verleden op zoek naar Cor Groothuizen Stkhring V Hi*toriscb 1 Oodurp Cor groothuizen werd geboren op 5 maart 1911 in Oudorp, de Nollen. Op 2 november 1937 wordt hij gekeurd voor de KNIL en krijgt hij een proefverband overzeese dienst. Op 26 januari 1938 vertrekt hij naar Nederlands-Indië met MS Johan van Oldebarneveld. Hij overlijdt op 9 oktober 1943 in kamp Angenan te Birma, bij de beroemde en beruchte spoorlijn. Neef Jan Groothuizen maakte een jarenlange zoektocht naar zijn graf. Hoe her eigenlijk allemaal begonnen ist Als kleine jongen kwam ik vaak bij mijn oma Groothuizen, Ik zag tiaar een foto hangen niet een voor mij onbekende man, gekleed als militair. Op mijn vraag: "Wie is dat?" antwoordde mijn oma: "Dat vertel ik je wel als je wat groter bent". Maar zoals dat gaat, vroeg ik het een week later weer. Kortom, na veel aandringen zei ze: "Dat is je ome Cor. Die is naar Nederlands-Indië vertrokken en is in de oorlog gestorven bij de aanleg van de Birma spoorweg." Ze vond het verschrikkelijk dat ze hem nooit meer gezien had en ze had nooit bloemen op zijn graf kunnen zetten. Waarop ik zei: "Zal ik dat dan gaan doen?" Ze lachte en zei: "Mijn jongetje, het is zo verschrikkelijk ver weg. Dat lukt nooit." Het idee was echter geboren en heeft mij nooit meer losgelaten. Vaak heb ik nog bij haar graf gestaan en gezegd: "Oma, ik weet nog niet hoe, maar ik zal er komen." Vele jaren gaan voorbij, totdat ik zelf uit mijn werk raak. Ik begin de familiestamboom uit te zoeken en daar stuit ik opnieuw op Cor Groothuizen. Dan gaat het echt beginnen. We hebben geen computer zoals nu, dus het is veel brieven schrijven naar allerlei instanties. Veel boeken lezen over dit onderwerp, brieven naar het Ministerie van Defensie waar je maar heel weinig medewerking krijgt. En veel heen en weer reizen naar diverse archieven. Kortom, een werk van jaren. In de jaren '90 denk ik genoeg informatie te hebben om zijn spoor te gaan volgen, door middel van reizen naar het Verre Oosten. De eerste reis voert naar Indonesië, vanaf Jakarta ga ik richting Bandoeng waar het plaatsje Thimahy vlakbij licht. Op zoek naar waar de voormalige kazerne van de bergartillerie is geweest. Daar aangekomen loop ik de kazerne in, maar dat gaat zomaar niet. Ik word ingehaald door de schildwacht en die brengt mij naar zijn commandant. Na enige uitleg mag ik het terrein bezichtigen maar geen foto's maken! Het is nu een militair hospitaal. Een beetje teleurgesteld ga ik weer weg. Honderd meter verder zie ik een stalletje langs de weg met volop foto's van de kazerne! Hoezo, je mag geen foto's maken? Even terug naar het begin. Cor groothuizen wordt geboren net over de spoorlijn in Oudorp (wijk b) nr. 41. Hij gaat daar naar de Josephschool bij onder andere meester Van de Laarschot en De Ree. Hij verhuist in 1919 naar Lobith, waar hij ook de lagere school heeft afgemaakt. Hier had zijn vader werk gevonden. Rond 1924 zijn ze terug gekomen, naar Sint Pancras, wegens heimwee naar oma Groothuizen. Hij gaat werken bij Simon Duif als tuinderknecht en wordt fanatiek voetballer bij WO. Rechts zittend met peuk Cor Groothuizen Kroniek van Oudorp juni 2010 15

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 15