is Slithtinji I llhtoruchi Outkirp Wat we uit overlevering weten zo althans geven oude Alkmaarse schrijvers aan moet de Torenburg eerst door drie grachten omgeven zijn. Bij elke gracht was een versterkte poort gebouwd die het gebied voor het kasteel moest beschermen. De Torenburg kende twee ingangen: een naar het westen en wel naar het Kennemerland en een naar het noorden en wel naar de kant van waaruit de West-Friezen werden verwacht. De muren rond het kasteel waren zwaar en sterk en vol vertrekken waar de soldaten huisden. Van de vijf torens stonden er twee voor, twee aan de zijkant en een achter bij de muur. Op de hoogste toren plaatste men een ijzeren baken, geschikt om vuur in te stoken wanneer er s nachts onheil naderde en het ontsteken van een vuur als noodsein noodzakelijk maakte. Behalve de ruime zalen en vele vertrekken beschikte het kasteel ook over een kapel. Hier en daar waren versieringen door middel van halve stenen aangebracht. Dat het gebouw ook in bijvoorbeeld 1351 nog heel grondig werd onderhouden blijkt uit een vergulde weerhaan die men heeft gevonden die dit jaarmerk droeg. De diepe buitengracht stond in verbinding met een vaart, waardoor de schepen de gelegenheid hadden om zowel het Swin als de Voormeer binnen te varen. Op deze wijze konden de troepen van de graaf ten allen tijde West Friesland binnentrekken, zowel via het water als over land. Hoe zag de Torenburg et volgens kroniekschrijvers uit? strijd tussen de Westfriezen die naar onafhankelijkheid streefden en de graven van Holland. Deze graven organiseerden daarom met enige regelmaat strooptochten om de Westfriezen onder de duim te krijgen. Maar deze beantwoordden de acties van de Hollanders met overvallen op Alkmaar dat in die begintijd nog geen stadsmuren kende. Tot 1254, toen graafWillem II genoeg had van de voortdurende schermutselingen en plunderingen, dat hij Alkmaar stadsrechten schonk. Nu kon de stad een muur bouwen om zich te beschermen. En een kasteel. Betrouwbare bronnen meldden dat de Torenburg in 1254-1255 is gebouwd door graafWillem II, ook wel de 'Roomskoning' genoemd. Hij was de gekozen opvolger van de Duitse keizer. Anderen beweren dat in deze tijd op dezelfde plek al eerder een kasteel heeft gestaan. Hoe dan ook: Willem II bouwde aan het kasteel, of bouwde het bestaande verder, tot een vierkante burcht met vijf torens op elk van de vier hoeken en aan de achterkant. Het bouwmateriaal dat men hierbij gebruikte, het tufsteen men trof hier veel 'swaar dikke fondamente van duyfs teen'tufsteen) - vond men zowel in 1660 (bij de werkzaamheden aan de oostkant van het bolwerk bij de Friesepoort) als in 1992 bij graafwerkzaamheden in het Noordhollands Kanaal. Ook in 1835, toen het Noordhollands Kanaal werd verlegd, zijn tufstenen fundamenten gevonden van de Torenburg. Deze tufsteen, dat na 1200 is verdrongen door het gebruik van baksteen, duidt op de hoge ouderdom van het kasteel. Verbeeldingen van het kasteel zijn gemaakt door de al genoemde W.J. Hofdijk in 1854 en door A. Rademaker in 1725. Een andere tekening (en ook oudere)van de Torenburg is die van A. Rademaker uit 1725, die zich een voorstelling probeerde te maken van de grootsheid van de Torenburg. Het is echter onduidelijk waarop hij zijn verbeelding heeft gebaseerd. De Torenburg nam in de 13e eeuw een strategische positie in, namelijk gelegen aan de verbindingsweg van Kennemerland naar West-Friesland. Het kasteel beheerste op deze wijze, gelegen in de bocht hiervan, de toegangsweg de toegangsweg volledig. Ook later, onder graaf Floris V, hield de Torenburg het karakter van een grafelijke grensvesting, tevens als bolwerk tegen de Westfriezen. Maar de functie van dwangburcht veranderde als de West-Friezen zich met de graaf verzoenen. De plechtige onderwerping aan Floris V vond plaats op de Torenburg. Een definitief verdrag met de Westfriezen werd gesloten in 1299, nadat een nieuwe opstand in 297 bloedig was neergeslagen. Als de vrede eindelijk gesloten is waren de dwangburchten min of meer overbodig geworden. Zij waren immers gebouwd om zich te kunnen weren tegen de aanvallen van de Westfriezen. Dat de Torenburg als eerste verdwijnt is mede het gevolg van het feit dat de Nieuwburg die na te zijn verwoest (als gevolg van een opstand van de Westfriezen) werd herbouwd en dan de plaats van de Torenburg overneemt. De veel oudere Torenburg die zo (te) dichtbij Alkmaar is gelegen en dus ook een bedreiging vormt voor de stad verloor zijn betekenis voor de grafelijkheid. Het onderhoud aan het kasteel liet men er bij, men wilde eigenlijk wel van de Torenburg af. In 1385 bestond het kasteel nog, zo blijkt uit aanwijzingen. De toenmalige graaf liet dan de bezetting versterken, zo lezen we. Maar hij liet ook zijn baljuw een muur van het kasteel afbreken 10 KRONIEK VAN OUDORP |UNI 2010

Kroniek van Oudorp | 2010 | | pagina 10