De doorstart van een dorpsclub 70 jaar Kolping Boys SPORTPARK Slicht^* m Tflttorfoch^ Owdorp Als jaar van oprichting staat in het embleem van de voetbalvereniging Kolping Boys 1939 vermeld. Toch - en dat zal velen vreemd in de oren klinken - gaat de geschiedenis van de club veel verder terug. En wel tot in 1921. In dat jaar werd de Rooms-Katholieke voetbalvereniging Sterk Door Wilskracht (SDW) opgericht. Deze club gold als katholieke tegenhanger van het 'neutrale' Vrone dat in 1920 was opgericht. Hierbij kon de Parochie Oudorp natuurlijk niet achterblijven. De voetballers betraden voor het eerst een weiland van eigenaar Simen Dekker aan de Bovenweg in Sint Pancras-Zuid tegenover het huidige cafe Rust Wat, toen nog in bezit van Huib Beers. Na ruzie met de buren (naar aanleiding van ballen in de tuin) verhuisde men noodgedwongen naar het Bleekerslaantje achter het huidige huis van Colle de Wit tegenover het ouderlijk huis van Geijteman aan de Achterweg. Wat resteerde waren de doelpalen. In 1939 zou Kolping Boys met deze doelen gewoon verder gaan. In 1939 kwam er dus voor de derde maal in Oudorp een voetbalvereniging. Onder leiding van kapelaan Velzeboer werd vanuit de Sint Jozef Gezellenvereniging door een handjevol jeugdige mannen Kolping Boys opgericht. Het veld van WO met de doelpalen werd na het nodige gespit en gewroet weer in gebruik genomen. Nadat in 1930 SDW was opgeheven volgde in 1931 het Rooms Katholieke vervolg. Voetbal Vereniging Oudorp, ortweg WO werd opgericht door de Oudorpse kapelaan Westerkamp. Een weiland van boer Vethaak aan de Herenweg, tegenover de plaats waar nu snackbar Lobo is gevestigd, was het eerste strijdtoneel. Later zou Kolping Boys hier in 1961 op het nieuwe A-veld gaan spelen. Toen stonden hier nog geen huizen, zoals nu wel het geval is. Boer Vethaak kwam van 'christelijke huize' zodat er op zondag niet meer gespeeld mocht worden. Daarom verkaste men naar het veld achter de Sint Jozefschool. Hier is ook bijgaande foto genomen. Zoals u ziet speelde men toen al in het zwart-wit, alleen was dit de zogenaamde 'Juventus'-uitvoering. Meester van de Laarschot van de Jozefschool was de drijvende kracht achter de club. Na de beurscrash van 1929 verkeerde de wereld in een financiële crisis, wat wereldwijd logischerwijs met geldgebrek gepaard ging. Dat vond ook zijn weerslag op WO. De club ging in 1937 ter ziele. Op zondag kon je bij de Gezellenvereniging ondermeer biljarten, sjoelen en kaarten. De stichter van de gezellenverenigingen in Duitsland, Oostenrijk en Nederland was Adolf Kolping. Vandaar de naam Kolping Boys. De Sint Jozef Gezellenvereniging is in 1944 door de Duitse bezetting opgeheven en kwam na de bevrijding niet terug. Maar Kolping Boys bleef bestaan en heeft als blijvende herinnering de naam behouden. Driemaal was dus scheepsrecht. Hier staan de mannen van het eerste uur die na 'de late kerk' op een zondagmiddag in 1942 achter de Sint Jozefschool poseerden voor de camera. Op één foto bij elkaar. Een bijna plechtig moment: de eerste leden van Kolping Boys. Deze mannen - jochies eigenlijk nog - konden onmogelijk bevroeden dat er nog duizenden zouden volgen. I Peter Groot Kroniek van Oudorp juni 2009 43

Kroniek van Oudorp | 2009 | | pagina 43