ij StichTing V Himomch i Ooilnrp Na 31 brandweerjaren, waarvan 15 jaar als korpscommandant, nam Aat Schot op 10 januari 1992 afscheid Hij droeg de leiding van het korps over aan Jan de Lange. Hetzelfde gebeurt in de kaasstad waar J. Hartog de commandostaf overdroeg aan Jan van Es. De nieuwe commandant gooide de knuppel in het hoenderhok met zijn voorstel om in Alkmaar een beroepskorps te formeren. Tijdens de piketdiensten zouden ook de vrijwilligers in de kazerne moeten overnachten. Dit zette kwaad bloed bij alle Alkmaarse korpsen. Uiteindelijk wordt er een compromis bereikt. Na de bouw van de kazerne aan het Nollenoor verzorgden de beroepskrachten overdag de hulpverlening. Brandweerkorps Oudorp bleef dus gewoon aan de Herenweg 28 bestaan en verzorgt in de avonduren en tijdens de weekenden de werkzaamheden voor heel Oudorp, het industrieterrein Oudorp, Overstad, Huiswaard II, De Nollen, Beverkoog en de Omval. Later kwam daar ook nog de Vronermeer bij Op de voorgrond vlnr. Gerrit Keizer, Arie Venneker, Piet Baltus, Onbekend, Jan Groenland, Piet van der Heijden, Gerrit Jongebloed, Siem Kunst, Gerrit van der Waal, Jaap Water. Jan Smit. Staand vlnr. Bep van Kooten, Cor van Latum, Jaap Zeeman, Cor Hes, Burgemeester Bakker, Henk Smit, Kees Hes, Jan Verhaar, Theo Schot, Gerrit van Maarleveld, Op 1 januari 1997 wordt Joop Duinmeijer de nieuwe commandant van het brandweerkorps Oudorp. Gedurende één jaar was er nog onzekerheid over het voortbestaan van een brandweer in Oudorp, met name door de bouw van de nieuwe Regionale Brandweerkazerne aan het Nollenoor. Toen die onzekerheid was weggenomen kwamen de plannen op tafel om de kazerne aan de Herenweg opnieuw te verbouwen. Het theorielokaal werd vergroot, de douches en het sanitair werden onder handen genomen en de twee garagedeuren werden vervangen door een grote, om in de toekomst grotere voertuigen te kunnen stallen. Burgemeester Bandell verichtte de heropening van de thuisbasis van de Oudorper brandweer in november 1999. Tijdens de open dag, die ter gelegenheid van dit evenement werd georganiseerd, kwamen veel Oudorpers een kijkje nemen. Zelfs Sinterklaas onderbrak zijn rondrit door Oudorp om de spuitgasten te feliciteren met hun nieuwe clubhuis. Op 31 december 2004 verliet Joop Duinmeijer na 27 jaar het brandweerkorps Oudorp en droeg het commando over aan Ben Velt, die nog steeds de scepter zwaait over het korps. Als we over de brandweer schrijven mogen de branden in het dorp niet worden vergeten. In Oudorp heeft natuurlijk vroeger ook brand gewoed, en hoe! Als we in de geschiedenis teruggaan, werd omstreeks 1700 de kerk achter in het dorp geheel door brand verwoest. Dat feit is in de boeken bewaard gebleven, daarna moeten we naar de meer recente geschiedenis kijken. Die begint op de avond van 15 september 1929. Op deze avond brandde de molen van Berkhout door een vuurpijl uit. De straffe zuidwestelijke wind zorgde ervoor dat het 'Roode Hert' reddeloos verloren was. De Oudorpse brandweer rukte uit met de twee handspuiten, die al spoedig bijstand kregen van twee Alkmaarse motorspuiten. Doch de meelmolen, die gedekt was met gortdroog riet, was niet meer te redden. In het voorjaar van 1934 brandde het half met riet gedekte woonhuis, genaamd 'De Lange Jammer', aan de Onderweg, nu Westerstraat uit. Drie gezinnen woonden in dat huis, namelijk de families Bos (de schoenmaker), Spijkerman (de voeger) en de familie Venneker. Na de oprichting van de vrijwillige brandweervereniging Oudorp waren de eerste twee grote branden, die van het Westerlicht in Alkmaar. Daar verleende Oudorp assistentie. Oorzaak van die brand was het omvallen van een komfoor op de zolderverdieping in een van de personeelskamers. De grote brand in de boerderij van de familie Van der Laan. Een kort maar hevig onweer was er de oorzaak van dat op 2 augustus 1952 de Maria-hoeve tot de grond toe afbrandde. Op 1 februari 1953 braken in Zeeland de dijken tijdens een zware storm, die gepaard ging met springtij. Een delegatie van de brandweer Oudorp assisteerde in die tijd bij het droogpompen van het onder water gelopen land. In de loop van de jaren waren er vele kleine binnen-,buiten- schoorsteen- en hooibrandjes. Maar in 1961 was het weer eens 'goed raak'. De boerderij 'De Vuyk' van de familie Vethaak aan de Herenweg ging tijdens een felle brand in vlammen op. Drie jaar later, op 12 september 1964 werden de blusploegen gealarmeerd voor een uitslaande brand in een boerderij aan de Frieseweg. In 1970 was er in Alkmaar een pyromaan actief. Deze stichtte vele branden, maar op 15 december 1970 moest Oudorp uitrukken voor assistentie aan het Alkmaarse korps bij een grote brand in de voormalige conservenfabriek van Hoogestraten aan de Wognumse buurt in Alkmaar. Op 8 oktober 1972 (op het feest van de herdenking Brandspuithuisje tot 1963 Het Cornelis Drebbel College aan de Wilgenlaan Kroniek van Oudorp iuni 2008 9

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 9