Voorwoord van de voorzitter if Wie wat bewaart die heeft wat 6 Kroniek van Oudorp iuni 2008 Foto links: Gedenkbord op huis aan Verdronkenoord 37 Foto onder: Onthulling Freddy Heinekenbrug door Charlene de Carvalho-Heineken 35178/001 Stidirtiig V Hiïturiwhl Ondurp Beste mensen, daar zijn we weer. Fijn dat u belangstelling tonen voor de Kroniek van Oudorp 2008. Kijk eens wat we weer allemaal voor u hebben gevonden! We nemen u mee naar tijden - stel je voor! - zonder voetbal en zonder Olympische Spelen. De oprichting van Stichting Historisch Oudorp is mede bedoeld geweest om historische wetenswaardigheden te bewaren voor het nageslacht. En onder de aandacht te brengen. Stukje bij beetje begint dat te lukken. Vermeldenswaard binnen dit kader is het feit dat dit jaar het eerste gedenkbordje met naam en logo van Stichting Historisch Oudorp het levenslicht heeft gezien. En wel op het huis aan het Verdronkenoord nr. 37 (het Huis met de Kogel door de Kerk) te Alkmaar. Dit is het huis waar de eerste predikant van Oudorp, Aris Volkertsz., heeft gewoond. Omdat hij in 1608 predikant in Oudorp was geworden, verkocht Aris Volkertsz. zijn huis en verhuisde naar Oudorp, dit jaar dus precies 400 jaar geleden. Waar zijn huis in Oudorp precies stond weten we niet. Wellicht komen we daar nog eens achter. De huidige eigenaar van Verdronkenoord nr. 37 heeft gemeend dit niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Op 28 maart jl. werd een delegatie van Stichting Historisch Oudorp welkom geheten in het huismuseum en kreeg een rondleiding in het huis dat zo rond 1520 gebouwd moet zijn. De huidige ambachtsvrouw van Oudorp, mevrouw Charlene de Carvalho-Heineken, beschermvrouwe van Stichting Historisch Oudorp, mocht dit jaar in Amsterdam een brug onthullen die de naam van haar vader draagt: de Freddy Heinekenbrug. De heer Freddy Heineken was tot zijn overlijden 'de ambachtsheer van Oudorp' welke titel de familie sinds 1840 draagt. En ook al zal de naam Heineken wereldwijd niet snel in de vergetelheid geraken, het gebaar werd door haar zeer op prijs gesteld. Namen, wetenswaardigheden, unieke foto's: we proberen ze te bewaren. Ik wens u veel plezier met deze Kroniek van Oudorp 2008. Peter Groot Huis met de Kogel door de Kerk De naam van dit vroeg 16de-eeuws pand verwijst naar Aris Volkertsz. die in 1608 als bewoner één van de nagestreefde doelen van prins Willem van Oranje heeft gerealiseerd. Als de allereerste predikant van Oudorp was Aris tevens de eerste 'remonstrant' in calvinistisch Holland en Zeeland en zo wereldwijd de praktische grondlegger van de godsdienstvrijheid. House with the Cannonball through the Church The name of this early 16th century house refers to its former occupant, Aris Volkertsz. and his fulfilment in 1608 of one of William of Orange's goals. As neighbouring Oudorp's first preacher, he was the first 'remonstrant' in Calvinist Holland and Zeeland, and so the father of religious freedom worldwide. idling m Istorischl Stichting m Historisch^ Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 6