if StJthtinit V llbttriuJtl Ouilorp Niet onbelangrijk is de bijdrage van de parochianen. Bij zijn zilveren priesterjubileum, op 17 augustus 1904, krijgt hij als geschenk 7000 gulden aangeboden voor de bouw van de school. Die school komt er en wordt op 1 oktober 1906 feestelijk in gebruik genomen. Het komt, samen het zusterhuis, te staan tegenover de Laurentiuskerk. Het bestaat uit een bewaarschool, met later (in 1922) ook een aparte jongensschool. Dit gebouw is later op bijna dezelfde plaats vervangen door de nieuwe rooms-katholieke basisschool. De leiding van de school is in handen van de zusters Ursulinnen uit Monikkendam, met aan het hoofd eerwaarde moeder Gerarda, en verder de zusters Liduina, Ursula, Apolonia, Maria, Elisabeth en Norbertha. Op talloze terreinen is pastoor Maat actief geweest, voor instellingen die zich richten op de boeren en voor tuindersgezinnen in de Eerste Wereldoorlog. Zo is hij is de stuwende kracht bij de oprichting van de Boerenleenbank. Maar bovenal is het de pastoor die met zijn charisma het geloof van de mensen levend houdt. Iemand zei eens, toen er zich op velerlei gebied veranderingen voordeden: "Ik houd mij aan het geloof dat ik van pastoor Maat heb geleerd". Nog spreken mensen met veel waardering over deze pastoor. Dertig jaar lang heeft hij de parochie in Oudorp geleid en laat hij op de mensen een onuitwisbare indruk achter. Zijn afscheid viert hij op 26 februari 1929, maar hij blijft in Alkmaar wonen. In Huize Augustinus mag hij van een welverdiende rust genieten. Het is ook daar dat hij op 16 augustus 1929 zijn gouden priesterjubileum viert. Veel mensen weten hem te vinden om hem geluk te wensen. Ook als hij in 1939 (op 17 augustus) zijn 60-jarig priesterfeest viert, is er veel belangstelling. Priester ben je immers je leven lang. Op 14 december 1939 overlijdt pastoor Maat op 85 jarige leeftijd. Zijn lichaam wordt bijgezet in het speciale priestergraf op het kerkhof naast de Laurentiuskerk in Oudorp. Freek van der Veen (met dank aan Jan de Moei en Annie Stierp die naspeuringen verrichtten) Pastoor H.G- Maatstraat 42 KRONIEK VAN OUDORP |UNI 2008

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 42