Ai En dan nog dit Verdwenen boerderijen Pastoors in Oudorp (1) Pastoor Maat Mtchtiiig I Historisch^ Ourftirp Boerderij Francesco steeds bij een van die pastoors in het bijzonder stilstaan. De (lange) rij willen we beginnen met pastoor Hubertus Cornelis Maat, geboren op 17 februari 1854 in Delft. Als enige pastoor is naar hem een straat genoemd in Oudorp. De Pastoor H.G. Maatstraat is een zijstraat van de Herenweg die dwars door Oudorp loopt. Heel toepasselijk leidt deze straat langs de Laurentiuskerk. Hier begint pastoor Maat zijn priesterambt, op 25 september 1899. Daarvoor is hij gedurende negen jaar rector van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem, is hij hoogleraar liturgie te Warmond en werkt hij in de H. Willibrordus parochie ('De Duif') in Amsterdam en drie jaar in de H. Jacobus parochie in 's Gravenhage. Zijn loopbaan begint als hij wordt benoemd tot kapelaan in Nieuwkoop. Zijn studie volgt hij in Hageveld en Warmond. Op 16 augustus 1879 wordt hij tot priester gewijd. De grote verdienste van pastoor Maat is dat hij in Oudorp voor een eigen katholieke school zorgt. De oprichting van de eerste katholieke school, de Josephschool, gaat echter niet zonder slag of stoot. De belangrijkste reden is dat het gemeentebestuur zoveel mogelijk het openbaar onderwijs steunt. En om het katholieke Oudorp van dienst te zijn, stelt men aan de openbare school zoveel mogelijk katholieke onderwijskrachten aan. Toch is het door de vasthoudendheid en overtuigingskracht van pastoor Maat te danken dat er uiteindelijk een katholieke school kan worden gebouwd. Het is u uiteraard niet ontgaan dat bij de reconstructie van de N242 er een heel andere wegenstelsel is ontstaan waarbij er o.a. andere toegangswegen zijn naar Oudorp. Opvallend is verder de enorme verbreding van de weg en ook dat de N242 ter hoogte van Oudorp een weg is geworden met diverse ongelijkvloerse kruisingen. En het is juist voor de verbreding van de Provinciale weg dat er het een en ander moest verdwijnen. Zo moest in 2006 de boerderij van de fam. Bijman aan de Provinciale weg nr. 4 voor al die uitbreidingen en veranderingen worden gesloopt. Deze boerderij die de wat ongebruikelijk naam 'Francesco' droeg dateerde van 1890. En ook een andere boerderij aan de Provinciale weg nr. 6, 'De Dijk" genoemd, was niet te redden. Niemand weet nog meer de plaats, zo lijkt wel.Maar een foto hebben we gelukkig nog wel. Dirk de Oue is de eerste pastoor van Oudorp, gevolgd door Dirk de Jonge. Na hen volgt een lange rij van geestelijken die leiding geven aan de Oudorpse parochie. In deze en de komende Kronieken zullen we Kroniek van Oudorp juni 2008 41

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 41