Ai Vroonermter Nleuburch ch Oudorp t» Schermeer •richtinfi V HbtüriKhl üiulwp Pancras. De Franse bestuurders vonden al die kleine gemeenten maar onhandig en streefden naar grotere bestuurseenheden. Hierdoor verviel andermaal de zelfstandigheid van Oudorp. Pas enige jaren na de Franse tijd, in 1817, werd bij Koninklijk Besluit de toestand hersteld en kreeg Oudorp haar zelfstandigheid en eigen bestuur terug. Maar ook de 'heerlijke rechten' werden hersteld. Zo moest de democratie, nadat men er slechts korte tijd aan had kunnen ruiken, weer wijken voor het oude bestuursmodel. Er werd een schout benoemd (D. Waiboer), die samen met twee 'assessoren' de dagelijkse leiding over de gemeente had. In 1825 volgde dan weer een aanpassing, toen dit bestuur plaatsmaakte voor een burgemeester en twee assessoren, die samen met nog vier bestuurders de gemeenteraad vormden. Een gebruikelijke vorm in de toenmalige plattelandsgemeenten. Gemeentewet In 1851 werd door de Gemeentewet, die het gevolg was van de grondwetswijziging in 1848, landelijk de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van de gemeentebesturen bepaald. Die is in grote lijnen gelijk aan de huidige situatie van burgemeester, wethouders en gemeenteraad. En de heerlijke rechten waren inmiddels ook grotendeels uitgekleed, dus de bezitter van die rechten, die later in handen zouden komen van de familie Heineken, had weinig meer te zeggen in Oudorp. Oudorps zelfstandigheid was hiermee lange tijd verzekerd en langzaam groeide het dorp met de rest van het land richting de huidige democratie. Maar toen Alkmaar in de jaren zestig extra ruimte nodig had voor de huisvesting van haar bewoners, werd wederom naar Oudorp gekeken. Mede onder leiding van de toenmalige burgemeester van Oudorp, J.H. Kok, verzette het dorp zich tegen annexatie. Met Kok koos Oudorp voor een snelle groei van het dorp, om zo de zelfstandigheid vast te houden. Alkmaar had een deel van het woningbouwcontigent aan Oudorp overgedragen, waar Alkmaarders zich vestigden, evenals Alkmaarse bedrijven en scholen. Aanvankelijk leek dit te lukken, maar het tij keerde en mede dankzij de stedelijke bebouwing kon Oudorp zich als gemeente niet meer beroepen op de 'dorpse' status. Het dorp groeide bijna vanzelf naar de stad. Begin jaren zeventig viel de definitieve beslissing waarmee de gemeente Oudorp werd opgeheven. Het laatste verzet van de gemeente Oudorp tegen de annexatie past mooi in de traditie van verzet tegen de grote stad en strijd voor de zelfstandigheid. En alhoewel men in de jaren zestig en zeventig niet met dorsvlegels en andere wapens optrok naar Alkmaar, is het niet in stilte voorbij gegaan. Nu maakt Oudorp al weer jaren deel uit van de gemeente Alkmaar. Maar zoals gezegd, wel met een eigen identiteit en karakter. En onderdeel uitmakend van een moderne democratie. De laatste strijd voor zelfstandigheid is dan wel verloren, maar toch niet helemaal. Het is tekenend voor het karakter van Oudorp dat het in het telefoonboek nog steeds apart vermeld staat! H P.M. Bruinooge Kroniek van Oudorp iuni 2008 33

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 33