ij V Stichlinj: H flirt Grinrtii Oudotp boerderij stond vermeld. In het midden van de rand onder de plank zijn twee handen gesneden, geflankeerd door tortelduifjes. De handen geven elkaar letterlijk een hand, waarmee de naam van de boerderij 'Eendracht maakt macht' wordt gesymboliseerd. De voorzijde van de stolp toont behalve de rijke versieringen een klokvormige dakspiegel. De stolp is gebouwd in 1881. Aan het einde van de negentiende eeuw werden veel boerderijen getooid met versieringen die toen ook elders in de bouwkunst gangbaar waren. Na 1880 is er een periode geweest dat er uitbundige, rijke ornamenten werden aangebracht. De woonverblijven van de familie Piet Tamis en die van zijn zus Annie getuigen daarvan. Het interieur is nog grotendeels oorspronkelijk en bevat ondermeer een met schildpadtegels betegelde schouw in de korte regel. De schouw in het hoofdwoonvertrek is geflankeerd door bedsteden. De schouw kent een rijk gestuukte zogeheten bovenboezem. Herbouw na brand Jan Bijman (1844-1919) en zijn echtgenote Elisabeth Stroomer (1838-1913) hebben de boerderij laten herbouwen in 1881 na brand. Hoogstwaarschijnlijk was de nieuwbouw aanleiding voor de naamgeving. 'Eendracht maakt macht' van het afgeleide Noord Hollandse type is vermoedelijk gebouwd door en naar ontwerp van aannemer Hille uit Ursem. Boer Jan Bijman was bestuurlijk zeer actief. Het familiegraf in Oudorp vermeldt zijn bestuurlijke functies: wethouder gemeente Oudorp, hoogheemraad Hondsbossche Zeewering, heemraad Geestmerambacht en voorzitter van de polder en banne Oudorp. Was de in Westwoud geboren Jan Bijman een man van aanzien, zijn vrouw Elisabeth Stroomer uit Winkel kwam L 1 icroniekvan Oudorp juni 2008 25

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 25