Al :httqy H btfumcli^ SlicL(trjy Hlduriwin Ooilorp men lopend met de fiets of kruiwagen toch vrij vlot de bruggetjes kon nemen. Naast het eerste bruggetje (over de tochtsloot De Maar) lag tevens een breder opklapbaar exemplaar voor het vee (zie bijgaande foto uit de eerste decennia van de 20-ste eeuw). Hierop staat hoofdonderwijzer Smidt met echtgenote. Hij leidde toen het openbare schooltje in het Raadhuis aan de Herenweg. Ter hoogte van het tweede bruggetje waren toen (nu nog!) lichte verhogingen in het weiland zichtbaar, waar in het midden van de tweede helft van de vorige eeuw opgravingen gedaan zijn door een archeologische werkgroep. Er zijn toen diverse stukken aardewerk aangetroffen waaruit bleek dat er al aan het einde van de Vroege Middeleeuwen, zo tegen het jaar 1000, bewoning plaatsvond op en rond het landpad. Dit bevestigde definitief het vermoeden dat het pad inderdaad zeer oud is en er is reden om te veronderstellen dat dit zelfs de oudste ontsluiting van Oudorp kan zijn. Vanwege die historische vondsten zijn de huidige weilanden tussen de flats in de Oudorperpolder en de bebouwing van de Westerstraat uitgesloten van huizenbouw in het bestemmingsplan bij besluit van de Provincie Noord Holland. Vanaf het tweede bruggetje had je een mooi zicht op de oude boerderij, met stal aan het begin van de Westerstraat (zie foto uit ca. 1930). Verder lopend over het pad kwam je, na de vier resterende bruggetjes, op het Oudorperdijkje uit. Van verre kon men daar de wandelende Oudorpers, vanaf het dijkje dus, al zien aankomen. Hierbij werd de Oudorpse jeugd soms opgewacht door verzamelde jeugd van het Schermereiland voor een krachtmeting. Op het dijkje gearriveerd kwam men in vroeger eeuwen via de Wortelpoort en de Friesepoort Alkmaar binnen. Wat later kwam er een brug aan de oostkant over de stads- vestinggracht. Toen rond 1820 het Noordhollands Kanaal was gegraven werd later de vlotbrug tussen het Schermereiland - wat toen van de stad afgesneden was - en het Luttik (=klein) Oudorp in Alkmaar de meest logische route. Zo was het pad via het Oudorperdijkje eigenlijk dé route tussen Oudorp en klein Oudorp en is er vele eeuwen gebruik van gemaakt. Na dus zeer lang haar functie te hebben vervuld verloor het pad uiteindelijk haar betekenis, toen in 1940 de huidige Nieuwe Schermerweg (met Kraspolderbrug) was aangelegd, dwars door het gebied dat voordien alleen uit weiland bestond. Tot dat jaar kon men alleen via de aloude Schermerweg langs het Zeglis richting De Omval komen. De nieuwe weg vormde voor de Oudorpers een veel comfortabelere verbinding met Alkmaar, omdat de (tot dat jaar doodlopende) Westerstraat werd doorgetrokken naar de net aangelegde Nieuwe Schermerweg. Deze weguitbreiding stond in de dorpsmond overigens bekend als de Uitvalsweg. Voor fietsers was dit een welkom alternatief, maar wandelaars konden gebruik blijven maken van de oude route van het landpad omdat de bruggetjes intact bleven. Zij vormden immers ook de verbinding tussen de weilanden onderling. Wel werd het pad niet meer onderhouden en raakte het in verval en langzamerhand verdween ook gedeeltelijk de bestrating. Wandelaars waren eigenlijk niet meer welkom en riepen, begrijpelijk, irritaties op bij, onder andere, boer en zoon Groenland, de gebruikers van een deel van de weilanden. De oorspronkelijke loop van het pad was weldra alleen nog te herkennen aan de ligging van de bruggetjes. Alleen het laatste stukje vanaf de Nieuwe Schermerweg tot de Oudorperdijk is nog lang intact gebleven als voetpad, inclusief twee bruggetjes. Totdat die in het zog van de bebouwing van de Oudorperpolder en de herinrichting ter plaatse van de Baileybrug bij de Rijnstraat in de jaren '70 van de vorige eeuw ook sneuvelden. Formeel werd het pad in 1967, door middel van een bekendmaking in het Noordhollandsch Dagblad van 11 mei van dat jaar, door de Gemeente Oudorp onttrokken aan het verkeer. Toen was het echter al jaren niet meer in gebruik - op het laatste stukje na - en was het pad na eeuwenlang te zijn bewandeld officieel geschiedenis geworden. Dick Veel Gezicht op boerderij vanaf tweede brug, ca. 1930 kroniek van oudorp juni 2008 15

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 15