ij Het Oudorper Landpad Stichting M lihrcHich1 Ondurp Omdat Oudorp als kleine boerengemeenschap, ook in vroeger eeuwen reeds, voor veel zaken was aangewezen op Alkmaar, was het hebben van een vlotte verbinding tussen dorp en stad natuurlijk een logische zaak. Al sinds de Middeleeuwen maakte de Munnikenweg (op oude kaarten ook als Heer Weg aangeduid) als hoofdverbinding het bereiken van de stad goed mogelijk. Het was echter niet de enige verbinding met het westen. De Onderweg (later Westerstraat) liep eeuwenlang dood ter plekke van de boerderij op Westerstraat nr. 2, die er heden nog in volle glorie prijkt. Aangezien men vroeger ook wel wist dat de kortste verbinding tussen twee punten een rechte lijn is zal het geen verbazing wekken dat de Oudorpers juist daar ter plekke door de landerijen naar Alkmaar wilden trekken. Daardoor ontstond zo een landpad dat zeker wat betreft zijn leeftijd heel goed zou kunnen wedijveren met de meer bekende Munnikenweg. Het begin van het pad lag naast de tuin van het huidige pand Westerstraat nr.l, waar aan het eind van de 19e eeuw een boerderij stond op de plaats van het tegenwoordige dubbele woonhuis. Vervolgens liep het pad door de weilanden en over diverse slootjes naar het Oudorperdijkje en eindigde waar dit dijkje een bocht heeft, ongeveer ter hoogte van de plek waar heden de Rijnstraat uitkomt op de Nieuwe Schermerweg. Aangezien het pad op de kaart van H. de Leth uit ca. 1730 'Kerke Voet Padt' werd genoemd, zal het wel gebruikt zijn door Oudorpers die in Alkmaar kerkten of door Alkmaarders die aansluiting hadden gevonden bij de gemeente rond wat nu De Terp is. Dat het pad zeer oud en dus historisch is, blijkt wel uit het feit dat het al duidelijk werd weergegeven op oude kaarten van Alkmaar en omgeving (o.a. Jacob van Deventer, ca. 1560 en Cornells Drebbel uit 1597). Het bestond dus al tijdens het Beleg van Alkmaar in 1573. Op overzichtsafbeeldingen van dat Beleg is vooral actie afgebeeld op de Munnikenweg en de Buerweg (oude landweg die liep van De Terp naar de dijk van de Kraspolder) maar ook duidelijk langs het traject van het Landpad. De oudere Oudorpers herinnerden zich het pad nog wel met zijn bestrate breedte van ruim 80 cm en zijn lengte van ongeveer één kilometer. Het startte, zoals gezegd, bij Westerstraat nr.l, middels het eerste enkelvoudige houten bruggetje. Later pas werden de bruggetjes vervangen door een betonnen uitvoering met een schuine opstand, wat karakteristiek was voor het zestal bruggetjes van het landpad. De opstand was bedoeld om het vee tegen te houden. Deze bruggetjes werden in de Oudorper volksmond overigens 'possies' genoemd. De schuine opstanden liepen aan de voet niet geheel door tot aan de rand van een possie, maar er was een stukje vrij gehouden waardoor 14 Kroniek van Oudorp juni 2008

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 14