ij iM*, im «j :hdng V futirüchl Stkhtiag V tffutirüchl Ouilitip De papierloods van Nebig aan de Edisonweg brandde 20 april 1996 geheel af. Al twee keer eerder was die plek ten prooi gevallen aan de rode haan, toen nog als Heijmeijer zakkenhandel. De situatie liet zich ernstig aanzien. Zeker nadat was gebleken dat het asbestdak was ingestort. In het kader van het rampenplan werd Radio Noord Holland ingeschakeld om de bewoners van Oudorp te adviseren hun ramen en deuren gesloten te houden. Het nablussen duurde nog dagen. Op 31 juli 1997 liepen een moeder en haar twee kinderen brand wonden op in een flat aan de Maasstraat. De vrouw bluste een brandende frituurpan met water, waardoor er een enorme steekvlam ontstond en de keuken in brand raakte. In paniek gooide de vrouw de brandende pan vet uit het raam op de galerij. Daar speelden haar kinderen van 1,5 en 9 jaar. Zij kregen het hete vet over zich heen. De moeder en haar kinderen werden in het Brandwondencentrum te Beverwijk opgenomen. Naar wat later bleek ontstond op 3 september 1997 om 19.00 uur de verwoestende Houtmarktbrand in het centrum van Alkmaar. Daarbij gingen ook tien huizen verloren en een tiental andere woningen liepen aanzienlijke brand- en waterschade op. Houtmarkt van Dölle, Reisbureau Herbrink en Kleding- en Stoffenhandel Oililly gingen verloren. Het brandweerkorps van Oudorp werd een half uur na het uitbreken van de brand opgeroepen om in de kazerne van Alkmaar paraat te blijven.. Om middernacht werd een aantal korpsen afgelost en kon Oudorp de strijd tegen de rode haan aangaan tot 's morgens vijk uur. Molen C aan de Molenkade ging op zaterdag 6 maart 1999 in vlammen op. De leegstaande 17-de eeuwse molen was in brand gestoken. Op het moment dat korps Oudorp rond 13.30 uur bij de molen arriveerde stond de kop al volledig in brand. Het brandende riet viel langs de molen naar beneden en stak de noordzijde van de molen aan, zodat in korte tijd het hele monument in lichterlaaie stond. Gelukkig heeft het vele bluswater er voor gezorgd dat de constructie van de molen grotendeels intact is gebleven. 's Avonds om een uur of half acht op zaterdag 9 juni 2001 werd korps Oudorp opgeroepen voor een brand bij oliehandel Unil aan de Noorderkade. Bij aankomst werd meteen het sein middelbrand gegeven, maar korte tijd later was er sprake van grote brand en later zelfs van een zeer grote brand. De olie en vetten in de opslag zorgden ervoor dat het vuur zeer snel om zich kon grijpen. Het schuimkanon van de Regionale Brandweer was niet opgewassen tegen deze brand, die een rookkolom van een paar honderd meter hoog boven industrieterrein Huiswaard produceerde. De rookkolom was in vele plaatsen in Noord-Holland te zien. Crashtenders (brandweervoertuigen om vliegtuigbranden snel te blussen) van Schiphol en van het vliegveld de Kooy moesten uitkomst bieden om de grote opslagtanks te behouden. Nog dagen lang hebben de resten van het olieverwerkend bedrijf nagesmeuld. Op 26 juni 2002 's avonds rond een uur of acht kreeg Ranzijn Tuin en Dier te maken met de rode haan. Een voorraadschuur, waarin stro en hooi was opgeslagen, had vlam gevat. Dat spul was de voedingsbron voor een brand die de hele voorraadschuur in de as legde. De garage van de buurman, waar inmiddels de vlammen ook naar binnen Aardappel handel Wokke aan de Omval, waar nu Ranzijn is gevestigd. 12 kroniek van Oudorp iuni 2008

Kroniek van Oudorp | 2008 | | pagina 12