in het Noord Hollands Dagblad uit 1931 versterkt dit vermoeden. Onder de kop "Geschiedenis der parochie Oudorp" deel VI, vertelt een onbekend auteur dat de Oudorpers na de vernielingen van de oorlog tegen de Spaanse overheersing, hun dorp herbouwden. Een passage uit dat artikel luidt: "Nog niet was de herbouw van het dorp voltooid, of in 1573 braken de Huigen- en Galgendijk door en liep het Geestmerambacht onder water. Dit vertraagde het herrijzen var Oudorp uit de assche, maar nauwelijks was de watervloed verdwenen of men ging aan de gang en Oudorp lag weer als voorheen ten o. van Alkmaar. Het dorp was meer ten N. der Kerk gebouwd, zo als nu nog ten Z. der Kerk geen huizen meer te vinden zijn; vooral aan de Onderweg schijnen de oudste huizer gestaan te hebben, zoals het oude huis "Haal wijk" dat nu door een nieuwe vervangen is; een paar dagteekenen van ouds". De "Onderweg" is de huidige Westerstraat. Zou die in vroeger tijd westelijk van de huizen hebben gelegen? Dat kan verklaren dat huize "Haalwijk" aan de Onderweg stond. En met "Haalwijk' ook de andere oude huizen van de Pastoor Maatstraat. Uit onderzoek blijkt dat "Haalwijk" de voorloper is van het huis van Kunst in de Pastoor Maatstraat nr. 13. Huize "Haalwijk" in 1805 aangekocht door Dirk Kunst uit Obdam, een voorvader van de familie Kunst, die er nog woont. De naam "Haalwijk" is sindsdien niet meer gebruikt. Vorig jaar heeft hun pad, dat eeuwen oud is, officieel een naam gekregen en heet nu "Pad van Kunst". Binnen het te bespreken gebied stond nog een vijfde pand. Voor ons bekend als het huis van Zwarte Griet. Dat pand is verbrand. Het is nu bekend als Pastoor Maatstraat nr. 4. Over de bewoners in dit gebied is al het een en ander bekend. Verder on derzoek is heel aantrekkelijk, daarom houd ik mij aanbevolen voor meer informatie over dit gebied de huizen en hun bewoners. Oudorp, februari 2007 A.Stierp-Impink, Istriastraat 17 1829 XA Oudorp. Op de foto's bij dit artikel de Pastoor Maatstraat zoals ze er in de loop van de decennia heeft u Foto's uit de collectie A. Smit. Kroniek van Oudorp 2007 45

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 45