Eens was de Pastoor H.C. Maatstraat, genoemd naar de gelijknamige pastoor van de Oudorpse Laurentiuskerk. Een deel van een door de natuur gevormde strandwal, de geestrug die liep van Uitgeest via Akersloot en Oudorp, naar Vroone -het huidige Sint Pancras. Het stukje grond waar ik iets over wil vertellen, is omgrenst door de Molentocht ten westen, de Munnikenweg ten noorden, de Heerenweg ten oosten, en ten zuiden de sloot van Zuurbier wiens boerderij aan de Westerstraat stond. Die boerderij is enige jaren geleden gesloopt en gedeeltelijk in oude staat herbouwd. In dit gebied woonden heel lang mensen heerlijk vrij, hoog en droog. Om met een kleine variant de woorden van Henk Komen te gebruiken: "Met droge voeten op eigen vrije grond". Het gebied is omringd door de polders met hun waterrijk huishouding. Hoe lang hier al mensen vertoefden, weet ik niet. Wél dat, op de kaart van Jacob van Deventer uit 1560, al vier panden voorkomen op dit stuk grond. Jacob van Deventer maakte die kaart, evenals vele anderen, in opdracht van de Spaanse hertog Alva. Het zijn vrij betrouwbare kaarten, omdat ze voor strategische doeleinden werden vervaardigd. Vier eeuwen later, in 1960 staan op dezelfde plek nog steeds vier huizen. De vierde, een tot kerk verbouwde boerderij, die als schuilkerk werd gebruikt ten tijde dat de Katholieken onder de geloofsvervolging te lijden hadden. Die kerk is in 1880 afgebroken en aan de oostkant is een nieuw bedehuis gebouwd, waarmee de r.-k. Kerkgemeenschap weer een "volwaardige" kerk kreeg. Het land behorend tot die vier huizen liep tot de Heerenweg, ieder met een eigen landpad. Dat heeft ongeveer tot 1830 geduurd. Op de eerste Kadaster- kaart uit die tijd is op dat gedeelte aan de Heerenweg nog geen bebouwing te zien. Jacob van Deventer geeft op zijn kaart ook een stuk weg aan, westelijk van de huizen. Zo ongeveer waar de Molentocht loopt. Dit versterkt het vermoeden dat hier van oorsprong de ingang tot de dorpskern kaart Jacob van Deventer uit ca 1560 linksmidden: kasteel Middelburgh met zwijnsmeer bovenmidden: Vronermeer met kasteelNieuwburgh daar tussenin het Carmelietenklooster rechtsmidden: de Onderweg, later is geweest vanaf de Munnikenweg. De dorpskern lag vroeger rond De Terp wat nu de NH. Kerk is. Vóór de Reformatie was dit de r.-k. Kerk. Ook een artikel Kroniek van Oudorp 2007 44 Van oude Geestrug tot Pastoor H.C. Maatstraat Pastoor H.C. Maatstraat

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 44