A Twei kloine koeie, zegt de Westfries. (De overeenkomst tussen de ij/ei-klank van het Duits en het Westfries is heel duidelijk! Let ook op Kühe en koeie, beide zonder n.) In bepaalde gevallen heeft het Westfries de juiste uitspraak en de juiste spelling behouden en is het Nederlands een andere kant opgegaan, denk ik. Taal en geboortegrond Aardig is om toch nog iets te vermelden over het Westfries en de grond waarop de Westfriezen, ook de Oudorpers dus, wonen. Deze mening komt uit de pen van K. Kuipers die dit schreef in zijn 'Schets van het Westfriesche Dialect' (1952). 'In zangerigheid, sappigheid en gemoedelijkheid doet het Westfries onder voor het Brabants en het Gelders: gevolg van de starre, hoekige natuur van de Westfriezen. Is de taal niet gans het volk? Weerspiegelt zich in haar niet de reflex van elk gewichtig gebeuren op historisch, geografisch en cultureel gebied? De bodemgesteldheid was van invloed op onze volkstaal: de eeuwenlange strijd tegen de waterwolf. Stormvloeden, dijkbreuken, rampen die aan duizenden het leven kostten; deze nooit eindigende kamp heeft het karakter gestaald, de geest gebonden, dit volk gemaakt tot een stoer, éénzelvig, koppig, wat eigenzinnig en zwijgzaam ras, arm aan woorden dus weinig spraakzaam, kort van uitdrukking, op het stugge af. Slag op slag werden de akkers overspoeld, oogsten vernietigd, have en goed geteisterd, levens bedreigd: kwade kansen van het bestaan, die weinig plaats lieten aan vreugdevolle klanken en uitbundigheid in taal en uitspraak. De volkstaal, ons Westfries, bleef sober, rudimentair. In het algemeen is de articulatie van de Westfries weinig energiek: hele zinnen kunnen worden gezegd, zonder dat men de lippen van de spreker noemenswaard ziet bewegen.' En zo is het toch! Een Westfries gebruikt gien voif woorde al ken ie 't met twei woorde zegge. Een voorbeeld: Twee boeren lopen over het land van Klaas en Gerrit zegt: Joh, alles staat 'r bar goed bai. Ja, MIS IS WIS. Zo is 't. Als we in goed Nederlands moeten zeggen wat Klaas zegt, dan hebben we 11 woorden nodig. Tel maar: Wie zijn land goed bemest, is verzekerd van een goede oogst. Oudorpers, probeer alleen al hierom het Westfries in stand te houden: Het levert tijdwinst op. En tijd is geld. En roik worre wulle we toch allegaar! En die kloine joos uit Oudorp? Gane die nou nag te warskip nei hullie grobmoeder in Oterleek? Nee, die Oudorpse kinderen gaan nu logeren bij hun oma in Oterleek. En baitaaie denken die kinderen: wat zegt oma nou? IJs Broers Kroniek van Oudorp 2007 43 f/OO

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 43