Vroone') onder de toren van de Nieuwburg levend zou zijn begraven. Bewijzen hiervoor zijn er echter niet... De hoofdburcht is direct verbonden met de voorburcht door een ophaalbrug. De afmetingen van de voorburcht zijn 40 bij 42 meter en die dient als verblijfplaats voor soldaten en paarden. De kastelein, de ridder die het slot bewoont -Floris V heeft niet zelf in het kasteel De Nieuwburg gewoond- bewaakt met zijn soldaten het omringende land tegen vijanden en rovers. Ook spreekt hij er recht namens de graaf. Zowel kasteel de Nieuwburg als de Middelburg zijn waarschijnlijk vanaf 1290 daadwerkelijk in gebruik genomen. De bewoners van de Nieuwburg Het kasteel is altijd als heel belangrijk beschouwd. Er is een tijd geweest, in zijn lange geschiedenis, dat het kasteel vanwege de grote kelderruimte onder de Nieuwburg als opslagplaats heeft gediend van voedselvoorraden (het proviand voor de militairen). Belangrijk waren ook de vele bewoners van het kasteel, zoals hertog Aelbracht van Beieren (rond 1400), de Vlaamse Roeland van Uitkerken (ca. 1425) en baljuw Willem van Brakel (ca. 1460). Graaf Jan van Egmond is weliswaar eigenaar geweest van de Nieuwburg, maar hij heeft nooit in het kasteel gewoond. We zitten nu zo rond 1490. Dat liet hij over aan (familie van) een bastaard. Zo gebeurde het dat een zekere Jan Gerritsz naast baljuw ook kastelein en rentmeester wordt van het kasteel. Hij pacht de Nieuwburg steeds voor drie jaren achtereen. Met de baljuw komt natuurlijk ook zijn familie mee naar het kasteel om er te wonen. Ondanks het feit dat er jarenlang een behoorlijke troepenmacht op de Nieuwburg aanwezig is geweest en dat er zich op het kasteel artillerie bevond, is de burcht toch enkele malen verwoest. In mei en juni van 1492 brak er een opstand uit die bekend is geworden als de opstand van het Kaas- en Broodvolk. Hierbij heeft een klein leger muitende soldaten, trekkend van Hoorn naar Alkmaar, zowel de Middelburg als de Nieuwburg door brandstichting verwoest. Maar gelukkig konden de baljuw, zijn gezin en personeel het gebouw na niet al te lange tijd weer bewonen. Na de dood van baljuw Jan Gerritsz. volgt zijn zoon Jan Jansz. hem op. Maar het kasteel is dan al lang het kasteel niet meer, het is veranderd in een puinhoop. Dat gebeurde in 1517. De zogenaamde Gelderse Friezen, de 'Zwarte Hoop' kwamen en vielen Alkmaar aan en plunderden de stad. Hierbij bleven de kastelen Nieuwburg en Middelburg niet gespaard. Ook hier deden branden hun verwoestende werking. Beide burchten zijn hierna jarenlang als puinhopen blijven liggen. Jan Jansz. overleed in 1555 en ligt begraven in de Grote Kerk van Alkmaar. Anno 2007 In het poldergebied rond Oudorp herinnert nog weinig aan die roemruchte tijd van de graven en hun strijd tegen de Friezen. De burchten zijn verdwenen, de Oudorper Polder is landelijk, waterrijk, een gebied met dijkjes, rietoevers en molens voor vogels, planten en bloemen en voor wandelaars. Die zien nog de plaatsen waar de dwangburchten de Middelburg en de Nieuwburg ooit hebben gestaan. Kasteel de Nieuwburg heeft het bijna 250 jaar volgehouden. Tot 1517, toen is de burcht verwoest door de Friezen. Dit gebeurde onder leiding van de beruchte Grote Pier. Kennelijk was de verwoesting zo grondig dat de Nieuwburg hierna nooit meer is opgebouwd. De stenen van de ruïne zijn voor allerhande De Nieuwburg, zoals de burcht er vermoedelijk heeft uitgezien. bouwwerken in Alkmaar gebruikt (o.a. voor de bouw van een stal aan de Kanaalkade -later Handelskade- en voor enkele huizen) en vast en zeker ook voor de versteviging van de muur om de stad. Dit gebeurde in eerste instantie ter verdediging tegen de Friezen en later natuurlijk tegen de Spanjaarden. De resten van de ruïne die hierna overbleef zijn nog blijven staan en waren zichtbaar tot in de 18e eeuw. Dan is het over, ook de laatste stenen verdwijnen. Maar wat niet verdwijnt, zijn de funderingen. Het duurt tot het jaar 1972 dat de gemeente Alkmaar besluit die funderingen van de Nieuwburg bloot te leggen. En in 1999 zijn door bestrating in de vorm van de muren zoals die er ooit hebben gestaan het ooit zo machtige kasteel zichtbaar gemaakt. Freek van der Veen Kroniek van Oudorp 2007 36 ?2it0M fy&ZRtrf-

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 36