jaar oud. Floris schreeuwt het uit: 'Deze laffe moord zal gewroken worden. De daders zullen niet ontkomen, ze zullen hun straf niet ontlopen!' Voorlopig zal dit echter nog niet gebeuren. Floris (Willem's zoon) is nog te jong en de voorbereidingen vergen veel tijd. Want, en dat is zeker, die Westfriezen moest een gevoelige slag worden toegebracht. Om dat te kunnen doen en ook goed te doen, zodat eindelijk de Friezen definitief kunnen worden verslagen, besluit Floris V vele jaren later -in 1282- om een aantal dwangburchten te bouwen. Aanleg van de Munnikenweg Vanaf 1282 legt Floris V dwangburchten aan in Noord-Holland: bij Wijdenes, Medemblik, Warmenhuizen en twee bij Alkmaar. Die laatsten moeten een plek krijgen even ten noorden van de stad. Na zich grondig te hebben georiënteerd heeft Floris de plaatsen aangegeven: de dwangburchten komen langs de weg naar Oudorp, op de grens met West-Friesland, de huidige Munnikenweg. De werkzaamheden beginnen -in 1272- met de aanleg van deze weg. Floris laat een dijk van hooi, stro en plaggen door het moeras aanleggen. Hij noemt de weg Graaf Florisweg. Later is deze naam veranderd in Oude Friescheweg, daarna in Koningsweg, de Dijk, de Friesche Dijk en tenslotte in Munnikenweg, vanwege het Karmelietenklooster dat hier heeft gestaan. Zowel door de aanleg van de weg als de bouw van de burchten Middelburg en Nieuwburg beheerst hij zo de weg vanuit Alkmaar naar West-Friesland met zijn opstandige Friezen De bouw begint Aan het Vroonermeer op de stevige zandgrond van de Vroonergeest wordt kasteel de Nieuwburg gebouwd. Het zal een groot en machtig kasteel zijn, dat bestaat uit twee delen: een voorburcht en een hoofdburcht, omgeven door een dubbele gracht, met elkaar verbonden door bruggen. De hoofdburcht is omgeven door dikke muren en heeft een oppervlakte van 24 bij 25 meter. Het kasteel krijgt een toren en een woonverblijf aan de oostzijde en een vierkante poorttoren aan de westzijde. Die toren is de zogenaamde Phebustoren, een zware ronde toren. De Phebustoren is de kern van het kasteel. De naam Phebus is -zo gaat het verhaal- afkomstig van de 'burgemeester' van Vroone, die vanwege verraad ('het verraad van Kroniek van Oudorp 2007 35

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 35