TJUTrLruxn^Lii^a^^TL^ 'Doe open!' Voor de gesloten poort van vesting Torenburcht bij Alkmaar hebben zich een ridder en zijn gevolg verzameld. Uren achtereen hebben ze gereden om nog voor het sluiten van de poort binnen te kunnen zijn. Maar ondanks de haast is het niet gelukt. De poortwachter opent het luik. 'Wie bent u en wat brengt u hier zo laat'? vraagt de man op ongeduldige toon. Op dit uur van de dag laat hij liever niemand meer binnen. Wie weet wat er voor ongure types rondlopen en de stad onveilig maken? 'Doe open man, en schiet eens op'. De ridder raakt zijn geduld kwijt. 'We hebben strijd geleverd tegen die laffe Friezen en.ik heb nieuws voor graaf Floris' (de broer van graaf Willem II, die later voogd wordt van de nu tweejarige Floris V). De poort zwaait open en de ridder en zijn mannen stormen de burcht binnen. Even later neemt de aanvoerder van de groep plaats in het woonverblijf van de graaf. 'Vertel, wat is er gebeurd', dringt graaf Floris aan. 'Uw broer, graaf Willem is dood, graaf Floris!' 'Wat?' Floris springt op uit zijn zetel. 'Vertel op man, wat is er gebeurd?' De ridder probeert zo goed en zo kwaad als het gaat een beeld te geven van de veldtocht die vandaag is gevoerd tegen de opstandige Westfriezen. Die strijd vond plaats bij Hoogwoud. Zoals zo vaak gebeurde, waren ook dit keer de Westfriezen opgerukt en aan het plunderen geslagen. Graaf Willem had met zijn soldaten de tegenaanval ingezet om zo de gehate Westfriezen op afstand te houden van Alkmaar. Met zijn leger, voor een groot deel samengesteld uit huurlingen die in Duitsland waren geronseld, was hij binnengedrongen in het door meren en sloten moeilijk begaanbare moerasgebied. Willem reed -het is een koude winterdag in het jaar 1256- op zijn paard voor zijn troepen uit op het ijs van het Berkemeer. Misschien liep hij te ver voor uit. Maar zeker is dat zijn mannen hem hier vinden. Door het ijs gezakt, gedood, gesneuveld(?). We weten niet met zekerheid hoe het is gegaan. De meesten houden het er op dat Willem bij Hoogwoud op het ijs van het Berkemeer op gruwelijke wijze is vermoord door de Westfriezen. Zijn lichaam moeten zijn mannen noodgedwongen achterlaten. Omdat er geen tijd is het toegetakelde lichaam uit het ijs te trekken -de vijand kan immers ieder moment terugslaan- en vanwege de drassige plaats waar ze de graaf vinden. Willem II sterft, 28 Kroniek van Oudorp 2007 34 Kasteel De NIeuwburg

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 34