In 1998 werd aan de Oudorpse kant van de Frieseweg een nieuwe zijstraat aangelegd. De gemeente Alkmaar wilde deze straat Het Westfriese Hof noemen. Een kenner van de historie van de regio wees de gemeente er op dat er een betere naam met een historische verwijzing mogelijk was, namelijk steenovenpad. Dit voorstel werd geaccepteerd en zo kreeg de straat zijn naam. Aangezien veel zijstraten van de Frieseweg en omgeving namen dragen waarvan de herkomst in de geschiedenis ligt, was dit voor mij de aanleiding op zoek te gaan naar de achtergrond van naam die verwijst naar de - al lang niet meer bestaande - steenovens. De meest zuidelijke oven stond ongeveer op de splitsing van wat nu de Munnikenweg Frieseweg is, terwijl de middelste steenoven tussen het huidige Westfriesepad en Steenovenpad was gelegen. De meest noordelijke oven bevond zich juist ten noorden van de huidige Zeswielen, langs de Rekerdijk, ongeveer waar nu de spoorlijn ligt tussen de stations Alkmaar en Alkmaar-Noord. Deze oven lag destijds binnen de grenzen van het gehucht Huiswaard dat toen tot de banne Koedijk behoorde. Op de bijgaande kaart uit 15301) is te zien waar deze ovens waren gelegen, al is de Frieseweg tegenwoordig behoorlijk rechter dan toen en nu als dijk nauwelijks meer herkenbaar. Rechtsonder ziet u de splitsing Frieseweg Munnikenweg. Uit het onderzoek bleek dat er zich langs de Frieseweg die, als onderdeel van de oude Westfriese Zeedijk hoger lag dan de Oudorpse landerijen en de aangrenzende Vroonlanden, zich ooit drie steenovens hebben bevonden. Twee hiervan waren gebouwd op Oudorps territorium. Dit betreft het grondgebied aan de oostkant van de Frieseweg. Kleiwinning Bekend is dat er in het begin van de 16e eeuw in geschriften al gesproken werd over kleiwinning uit de meren (bijvoorbeeld de Daalmeer) ten noorden van Alkmaar, door vooral inwoners van Koedijk, Huiswaard en Sint Pancras. Deze kleiwinning gebeurde ten behoeve van baksteenfabricage in steenovens. Het is mogelijk dat de ovens al aan het eind van de dertiende eeuw werden gebouwd. Zij stonden waarschijnlijk in relatie tot de toen gestarte bouw van de kastelen Nijenburgh, Middelburg en Toorenburg (dit kasteel moet gezocht worden ongeveer op de plaats waar zich nu de Friesebrug bevindt). In elk geval staat vast dat de stenen die werden gebruikt bij de restauratie van de eerstgenoemde twee kastelen (in de 14e en 15e eeuw) werden gekocht in Alkmaar en aangezien er geen verdere steenovens bekend zijn is het aannemelijk te veronderstellen dat de stenen in voornoemde ovens werden gebakken. Tevens staat vast dat de ovens ook stenen leverden voor de stadsmuur van Alkmaar in 1537 2) Kroniek van Oudorp 2007 32 De steenovens nabij Oudorp

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 32