de bouw werd berekend dat 90 bedden beter te exploiteren zouden zijn en in slechts twee weken werd er een verdieping bijgetekend. Met het heien was al rekening gehouden met uitbreiding 'naar boven'. Zo stond er in 1967 een gebouw van drie in plaats van twee verdiepingen: groter maar dus ook duurder. De raad had ook voor de meerkosten niet veel tijd nodig en paste een trucje toe door gewoon in de tekst van het eerdere raadsbesluit de bedragen te wijzigen. De grondkosten werden verhoogd naar ƒ143.248 en bouwkosten naar ƒ1.593.461 Voor de 16 bejaardenwoningen werden deze ƒ43.120 respectievelijk ƒ294.729. De bevolking van Oudorp meende dat men ook een duit in het zakje moest doen en er werd een actie op touw gezet. Motto: 'De Oldeburgh siert Oudorp; Oudorp siert De Oldeburgh'. Huis aan huis werden op intekening oliebollen verkocht (in juni!) en konden er goederen geschonken worden voor een braderie. Dit laatste ging wel met het verzoek dat de giften 'duurzaam' moesten zijn en dus niet bedorven op de dag van de festiviteiten. Er kwamen een zang- en toneelavond en een gekostumeerde benefietwedstrijd tussen Kolping Boys en het gemeentepersoneel. De uitslag van de wedstrijd is me overigens niet bekend. Hollenberg eerste bewoners 18 september 1967 om half elf betrok het echtpaar Hollenberg als eersten de Oldeburgh. Burgemeester Kok bedacht het echtpaar met bloemen en op de vraag waar men nu het meest tevreden mee was kreeg hij als antwoord van mevrouw dat dit de wc was. Men bezocht bij hoge nood voordien een 'huisje' met een tonnetje in de tuin. In een rap tempo namen de overige liefhebbers intrek in de Oldeburgh en op 16 november 1967 vond de officiële opening plaats. Of het verhaal historisch correct is, is me niet bekend maar bij de opening die om half elf zou plaatsvinden leek de hoofdrolspeelster van die ochtend te schitteren door afwezigheid. De notabelen drentelden al wat nerveus heen en weer en een van hen snelde al naar de ruime telefooncel om inlichtingen te verkrijgen. Totdat iemand zich toch eens afvroeg wie toch die onbekende mevrouw was die zich tussen het toekijkende publiek bevond. Dat bleek dus mevrouw M. Kranenburg-Lycklama a Nijeholt, echtgenote van de Commissaris van de Koningin, die rustig het moment afwachtte waarop zij haar act kon opvoeren. 'Toute Oudorp' was overigens present; de burgemeester, de wethouders, het bestuur, de pastoor en de kapelaan, de dominee, bouwers, de architect maar (andere tijden!) slechts één bewoner was de eer gegund de overigen te vertegenwoordigen. De andere bewoners konden door de draadomroep de plechtigheid volgen. Die overigens bijna vlekkeloos verliep. Het leek het organiserende comité een leuk idee om met het oplaten van ballonnen door de aanwezige schooljeugd ook de maquette van het gebouw het luchtruim in te laten verdwijnen. De stijgkracht van slechts tien ballonnen was schromelijk overschat. 'De Oldeburgh' bleef hangen in de eerste de beste boom. Geschenken bij de opening Men kwam bij de opening overigens niet met lege handen. De pastoor schonk enkele liturgische gewaden, de dominee kwam met enkele boeken voor de bibliotheek en de gemeenteraad deed bij de opening ook nog een duit in het zakje door een krediet van f 2600,- ter beschikking te stellen voor de aanschaf van een biljart. De gemeentelijke begroting moest daarvoor wel aangepast worden. Maar liefst 9000 oliebollen werden in Oudorp voor het goede doel genuttigd, f 385,- aan baar geld werd bij elkaar gecollecteerd en er bleek voor honderden guldens aan goederen voor de braderie op het plein voor de school opgehaald. Het uiteindelijke resultaat bleek ruim f 5200,- Niet alleen werd hiervan een fontein voor de Oldeburgh betaald maar er kon ook nog een zonnewijzer af. De fontein heeft in de afgelopen 40 jaar een metamorfose ondergaan; de zonnewijzer heeft ongeschonden de tand des tijds doorstaan. Als eerste directrice werd mevrouw A. Kuyn benoemd. Zij bleef 16 jaar directrice en had haar kantoor al voordat de bouw klaar was tijdelijk in de brandweerkazerne van Oudorp. Linnengoed, meubilair en keukeninventaris werd door haar gekocht, waarvoor ze f 200.000 ter be schikking had. Te weinig zo bleek. Daar moest nog eens f 65.000 bij. 'Zuster' Kuyn vulde nagenoeg in haar eentje de Oldeburgh. Ze nam personeel aan en fietste Oudorp en St. Pancras af om toekomstige bewoners te bezoeken. Ze heeft zeven jaar in de Oldeburgh gewoond en was dan ook niet alleen directrice, maar ook nachtzuster en receptioniste. In 1983 werd zuster Kuyn opgevolgd door de heer L. Lemstra. Hij is 19 jaren directeur geweest van de Oldeburgh; jaren die overigens betrekkelijk rustig Kroniek van Oudorp 2007 30

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 30