Kees Stet Nimmer heeft het Westfries dialect een betere ambassadeur gekend. Door het radioprogramma 'De bonte dinsdagavondtrein' kreeg hij landelijke bekendheid. Het bracht hem zelfs tot een optreden voor Koningin Juliana. Hij woonde tot aan zijn overlijden in 1979 aan de Frieseweg in Oudorp. Zijn zoon Kees Stet jr. zet zijn werk nog steeds voort. Uit zijn mond dit portret. De legendarische Piet Kroon -artiestennaam Kees Stet - werd geboren op 9 juni 1900 aan de Middenweg in Heerhugowaard in de boerderij die tot op de dag van vandaag 'de Wolvenhof' heet. Hij groeide op in het boerengezin van Jacob Kroon en Antje Stuy. Op zes jarige leeftijd verhuisde hij met zijn familie naar een boerderij in de Egmondermeer. Na drie jaar verhuisde het gezin met daarin de broers Arie, Jan en zus Jannetje naar Winkel. Het boerenwerk een beetje "loaf" ging vader Kroon in op de aanbieding kastelein te worden. Een stap die van grote invloed bleek op het latere leven van de jonge Piet. Het hield een duobaan in: het café deed tevens dienst als tramhalte. Op dezelfde plek is nu een transportbedrijf gevestigd. Grootvader Ariën Kroon was schrijver en dichter. Hij was begiftigd met een prachtig handschrift en schreef de mooiste gedichten. Het talent van de jonge Piet kwam vermoedelijk hier vandaan. In het eigen café is het allemaal begonnen. In 1917 trad hij vooralsnog eerst op met zijn broer Jan. Twee broekies die optraden onder de artiestennaam 'Klaas en Kees Stet'. Hun oeuvre bestond uit oude liedjes, sketches en conferences. Broer Jan speelde piano. Vooral tijdens de kermis -waar mensen van heinde en verre op af kwamen- hadden ze groot succes. Op uitnodiging gingen ze vervolgens alle dorpen in de omgeving langs ("Jullie kenne ok wel bai oos optrede"). Op de fiets trokken ze samen West-Friesland door. Kermissen waren toen nog geen zuippartijen: "'t Bleef gnappies". Tot z'n 22ste heeft Piet met Jan opgetrokken. Later haakte broer Jan af. Hij had gestudeerd voor notarisklerk en verhuisde naar Bergen. Waar kwam de artiestennaam Stet' vandaan? Winkel en Aartswoud lagen in die tijd nog aan zee. De Wieringermeer was nog niet droog gelegd. Op een dag liep de jonge Piet samen met een stel andere jongens over de Groetpolderdijk. Op een gegeven moment greep een boer uit Aartswoud, die zag dat de joos appels stalen uit zijn boomgaard, Piet in de kraag en zette hem in zijn schuur. Zo, gaan hier maar eens een tijdje stoom afblazen Kees Stet! De man verwarde hem met een andere jongen uit Aartswoud. Piet vond dat later zo'n leuk voorval dat dit zijn artiestennaam werd: 'Kees Stet uit Ierswoud'. Piet kreeg onderhand verkering zijn eerste vrouw Teetje de Jongh. Cabaret was een liefhebberij, maar daarnaast verdiende hij zijn boterham als bakkersknecht en als winkelbediende bij de Coöp. Kroniek van Oudorp 2007 24 De legendarische Kees Stet

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 24