gemeentelijke herindeling met Alkmaar. Ook een deel van Koedijk werd niet bij Alkmaar gevoegd, maar bij Sint Pancras. Een klein jaar later zou het tij voor Willibrordus keren. Op een avond werd het bestuur van de woningbouwvereniging Sint Willibrordus uitgenodigd ten gemeentehuize. Burgemeester Kok was in 1968 al vertrokken naar de gemeente Edam-Volendam. Loco-burgemeester Buisman en wethouder J. Groot ontvingen de bestuurders. Het was een korte bijeenkomst. Het voorstel van de gemeentebestuurders was dat Willibrordus voor overloop van Alkmaar in de Oudorper Polder de woningbouw zou aanpakken. Wilde de corporatie dit niet dan betekende dat in feite het einde van de sociale woningbouw in Oudorp. Uiteraard besloot het bestuur na kort beraad overweging op het voorstel in te gaan. Op dat moment bezat Willibrordus 68 woningen en 'in de polder' zouden zo'n 1200 huizen gerealiseerd moeten worden. Deels in hoogbouw, deels in portiekflats en ook een flink aantal eengezinswoningen stond op het programma. Binnen een betrekkelijk korte tijd werd begonnen met het bouwrijp maken van het gebied en al snel werden aan de lopende band eerste palen geslagen. Het bouwtempo van de flats, die net als de overige woningen, waren getekend door het Rotterdamse bureau St. van Duin, lag volgens de aannemer op één woning per dag. Voor het bestuur een drukke tijd. Groei ging gepaard aan veel vergaderen en aan veel zaken die een oplossing vroegen. Er was geen bedrijfsruimte, er was geen eigen onderhoudsdienst. De administratie werd ten huize van de administrateur gedaan er was geen penningmeester. De administrateur rapporteerde aan de voorzitter. Oplevering nieuwe woningen De oplevering van de nieuwe woningen was een administratief hectische zaak. De nieuwe bewoners kregen hun woonvergunning van de gemeente Alkmaar. Ook zij die vanaf de wachtlijst van Willibrordus aan een nieuw huis werden geholpen. De wachtlijst, die zoveel jaren had bestaan, werd binnen enkele maanden opgeheven. Voor het dagelijks onderhoud werd samenwerking gezocht met de Alkmaarse corporatie Goed Wonen. Die woningbouwvereniging bezat veel meer huizen en kon de werkzaamheden van de toen nog kleine Oudorper collega's er wel bij doen. Later werd een eigen Technische Dienst opgezet. Het kleine bestuur werd ook uitgebreid. Vanuit de Polder traden nieuwe bestuurders aan en anderen haakten af. In 1973 werd het 25-jarige bestaan van Sint Willibrordus gevierd met een eucharistievering in de Oudorper Laurentius kerk en een werd een receptie gegeven in het toenmalige motel Alkmaar. De bouw in 'De Polder' ging gestaag verder. Het ene complex volgde op het andere en de wieken werden ook naar andere Alkmaarse wijken uitgeslagen. Eind oktober 1980 had Oudorp -in navolging van het Helderse Sluisdijkkwartier en problemen in Haarlem- zijn eigen spaanplaatgasaffaire. De Alkmaarse Courant kopte: 'Rode ogen, hoofdpijn en duizeligheid.Spaanplaatgas in Oudorper Polder'. 'In 180 woningen hebben de bewoners klachten geuit. De keuringsdienst van Waren heeft in drie huizen metingen gedaan en constateert een te hoog gehalte aan formaldehydegas (spaanplaatgas), dat vrij komt uit de gebruikte lijmen bij het vervaardigen van de spaanplaten. Volgens de dienst zullen alle woningen wel te lijden hebben van het gas. De bewoners zijn ernstig bezorgd', volgens de krant. Publiciteit spaanplatgas Eind oktober zochten de bewoners de publiciteit en meldden dat Willibrordus 'er niets aan wil doen'. Het bestuur zei op dat moment nog van niets te weten. De bewoners meldden dat het bestuur de cijfers allang bezat en dat de klachten toenamen. Ze waren boos dat de woningbouwvereniging wel van alles af wist, maar er weinig aan deed om de klachten te verhelpen. Er werd een huurderbelangenclub in het leven geroepen en die zou tijdens de algemene ledenvergadering van november 1980 met de resultaten van een ledenraadpleging naar voren komen. De krant meldde een paar dagen later: 'Willibrordus: aannemer aansprakelijk' en 'Slechte ventilatie is oorzaak spaanplaatgas'. TNO verrichtte onderzoek en ook de aannemer werd een oplossing gevraagd. Volgens het bedrijf was goedgekeurd materiaal gebruikt. Voorzitter W. Kaak stelde vast dat het bestuur actief achter een oplossing zou blijven aan gaan. Hij adviseerde de bewoners in elk geval de mechanische ventilatie in de huizen te laten draaien. De huurders van de woningen in de molenbuurt bereidden zich voor op de aanstaande ledenvergadering. Tijdens die vergadering ontstond er zoveel tumult over de gebrekkige communicatie met de leden en over de slechte wijze waarop het bestuur met klachten zou omgaan dat dit leidde tot het indienen van een motie van wantrouwen. Terug naar de spaanplaatgassituatie. Na de publicaties in de Alkmaarsche Courant liep de Kroniek van Oudorp 2007 22

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 22