I 1 50 jaar bewoners van Molen E De Vereniging de Hollandsche Molen heeft het jaar 2007 uitgeroepen tot het Jaar van de Molen. Inmiddels hebben zich daar andere molenorganisaties, overheden en vele maatschappelijke organisaties bij aangesloten. Ook is er een speciale landelijke Stichting Jaar van de Molen 2007 in het leven geroepen. Op 26 januari is het Jaar van de Molen officieel van start gegaan en begonnen vanaf die datum allerlei activiteiten. Molens hebben in de geschiedenis van Oudorp een grote rol gespeeld. Een daarvan is de seinmolen, ook wel de Admiraal genoemd. De molengang zoals die er uit zag kort voor WOII. Op de voorgrond molen E, vanaf de Halvemaans- brug gerekend de eerste molen. Als we tellen zien we als laatste en vijfde molen, molen A die in 1941 werd gesloopt in verband met de kanalisatie. Hij zou in het openluchtmuseum in Arnhem weer wor den opgebouwd. Maar is in Arnhem in noodruf- tige kachels verdwenen? Rechts op de achtergrond de Alkmaarse Gasfabriek aan de Helderseweg. Molenkade 9 in Oudorp staat Molen E, van het nu nog unieke type "binnenkruier". De laatste molen in een rij van oorspronkelijk 6 molens, gebouwd tussen 1628 en 1630. Molen F, gerekend vanaf de Halvemaansbrug de eerste molen brandde reeds na enkele jaren volledig af. Bij de volkstuintjes is nog een ronding te zien welke naar het bestaan in de 17e eeuw verwijst. Molen A, de eerste molen gerekend vanaf de Zeswielen, is in verband met de kanalisatie vlak voor de 2e wereldoorlog afgebroken. Deze zou in het openluchtmuseum in Arnhem weer worden opgebouwd. Door de 2e wereldoorlog is dit er nooit van gekomen. De versies lopen uiteen van een fataal bombardement tot het verdwijnen in de potkachels van toen. De molens die nog steeds fier aan de Molenkade staan zijn dus B, C (momenteel in herbouw), D en de admiraalsmolen E. Ook wel de seinmolen genoemd. In deze molen woont sinds 10 februari 1957 het echtpaar Schoenmaker-van der Pluijm. Dit jaar dus een halve eeuw. Arie is een geboren Oudorper. Zijn meisje kwam uit Rotter- dam. Rotterdam-West, Delfs- haven om precies te zijn. Na de geallieerde bombardementen in 1943 (niet te verwarren met de Duitse bombardementen in 1940 die een gedeelte van de stad wegvaagde) kwam zij naar Oudorp. Haar zus en haar man woonden al in het Ooievaars nest in Oudorp, aangezien chocoladefabriek Ringers in Rotterdam werd gesloten, bood Ringers in Alkmaar een uitwijkmogelijkheid. Arie verbleef 2 jaar noodgedwongen in Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onder andere in Braunschweig werkte hij er in een vliegtuigfabriek. Hij nam in zijn eentje wraak voor wat veel Hollanders in het thuisland was overkomen. Hij jatte in Duitsland een fiets en kwam daarmee terug naar Nederland. Daar leerde hij zijn huidige vrouw kennen. In 1957 betrok hij met zijn vrouw molen E. En daar wonen ze tot op de dag van vandaag. Een halve eeuw molenaarsechtpaar. Admiraal De eerste molen in een molengang (een serie molens) zoals aan de molenkade werd de Admiraal genoemd. De Kroniek van Oudorp 2007 12 De Schoenmakers In de Admiraal

Kroniek van Oudorp | 2007 | | pagina 12